Air-Pap και νίκη-χρυσάφι κόντρα στην Μπασκόνια!

128

Παραδίνοντας πνεύμα μέσα στο παρκέ και με καταλυτικό τον εκπληκτικό Παπανικολάου, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 91-87 της Μπασκόνια στην παράταση (κ.α. 80-80), στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Euroleague και παραμένει σε τροχιά τετράδας.

Μπορεί οι «ερυθρόλευκοι» να αγωνίστηκαν χωρίς τον Μιλουτίνοφ, ο οποίος νοσηλεύεται στο νοσοκομείο με ίωση, και να είχαν σε κακή βραδιά τον Σπανούλη ωστόσο έβγαλαν ψυχικά αποθέματα και πήραν τη νίκη που τους ανέβασε στο 11-6.

Οι Βάσκοι έβαλαν πολύ δύσκολα στους γηπεδούχους και εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τα προβλήματα που παρουσίασαν στην άμυνα κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.

Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος οι Πειραιώτες βελτιώθηκαν και με πρωταγωνιστή τον Παπανικολάου αλλά και τον ΛεΝτέι ο οποίος πέτυχε καθοριστικά καλάθια ενώ κατέβασε και αρκετά επιθετικά κατάφεραν να μείνουν «ζωντανοί» στη διεκδίκηση του ματς.

Μάλιστα, ο Έλληνας διεθνής άσος ήταν εκείνος που με ένα απίστευτο τρίποντο στο τέλος της τέταρτης περιόδου έκανε το 80-80 και έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί, ο Ολυμπιακός έχοντας και τη ψυχολογία με το μέρος του ήταν καλύτερος, στο τέλος πανηγύρισε μία πολύ σημαντική νίκη και πηγαίνει με άνεση στη Μαδρίτη για το ματς με τη Ρεάλ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι καθοριστική στο ματς ήταν και η συμβολή του Ντέιβιντ Μπλατ ο οποίος έδειξε την προπονητική του ευφυΐα και ποιότητα καθώς στην προτελευταία επίθεση του Ολυμπιακού στο τέταρτο δεκάλεπτο έδωσε εντολή για δίποντο και όχι για τρίποντο. Ο Γουίλιαμς-Γκος τον άκουσε, ευστόχησε και μείωσε στον πόντο για να βάλει στη συνέχεια το τρίποντο ο Παπανικολάου, και αφού προηγουμένως οι φιλοξενούμενοι είχαν 1/2 βολές, και να οδηγηθούμε στον έξτρα χρόνο.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 43-47, 55-62, 80-80 (κ.α.), 91-87

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 17 (3/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 λάθος), Τουπάν, Σπανούλης 4 (1/1 δίποντο, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 λάθη σε 11 λεπτά), Τίμα, Στρέλνιεκς 2, Βεζένκοβ, Πρίντεζης 19 (9/19 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Παπανικολάου 22 (6/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα), Μάντζαρης, Μπόγρης 4, ΛεΝτέι 23 (10/13 δίποντα, 3/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 1 κόψιμο).

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 19 (4/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βόιτμαν 10 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Χουέρτας 17 (7/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ασίστ), Τζάνινγκ 8 (1/6 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντιοπ, Πουαριέ 17 (8/9 δίποντα, 1/3 βολές, 12 ριμπάουντ), Σιλντς 3, Χίλιαρντ 13 (2).