ΣΑΡΩΤΙΚΗ Η ΑΕΛ

0

Συνέχεια με την 6η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών, όπου η Α.Ε. Λεμεσού έκλεψε την παράσταση με την τρομερή της εμφάνιση απέναντι στην ΕΝΑΔ. Το τελικό +74 της διαφοράς μιλάει από μόνο του για την Κάλια Παπαδοπούλου και τις παίκτριές της.

Στα άλλα δύο παιχνίδια με νίκες προχώρησαν οι ΑΠΟΠ και Απόλλωνας κόντρα σε ΑΠΟΕΛ και Πετρολίνα ΑΕΚ αντίστοιχα. Ρεπό για την 6η αγωνιστική είχε η αήττητη και πρωτοπόρος ομάδα του Κεραυνού Στροβόλου.

ΑΕΛ – ΕΝΑΔ 98-24

Εντυπωσιακή ήταν η ΑΕΛ στο εντός έδρας παιχνίδι της απέναντι στην ΕΝΑΔ. Η ομάδα της Λεμεσού ήταν ανώτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα, με αποτέλεσμα να πάρει μία πολύ εύκολη νίκη με διαφορά 74 πόντων! Όπως μπορείτε να δείτε και από την διακύμανση του σκορ, η ΑΕΛ ήταν η απόλυτη κυρίαρχος μέσα στο παρκέ. Κορυφαίες για την ΑΕΛ ήταν οι Πότσεκ με 31 πόντους και Γιάντιτς με 21 πόντους.

ΑΕΛ (Κ. Παπαδοπούλου)

Μενελάου 1, Δρουσιώτου 2, Λάρκου 13 (1), Παπαδοπούλου 10 (2), Αγιομαμίτη, Γιάντιτς 21 (1), Όρλοβιτς 11, Αντωνίου 5, Μαυρουδή 4, Πότσεκ 31.

ΕΝΑΔ (Τ. Μιραλλάης)

Κωνσταντίνου 3 (1), Πηλακούτα 3 (1), Μιλτιάδους 1, Κωνσταντίνου 6, Π. Καλιάνου 1, Μ. Καλιάνου 10, Τσολιά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-2, 47-9, 78-15, 98-24

Πετρολίνα ΑΕΚ – Απόλλων 45-61

Την εκτός έδρας νίκη κόντρα στην Πετρολίνα ΑΕΚ πέτυχε ο Απόλλωνας με 61-45. Το πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ελαφριά υπεροχή. Και στις επόμενες περιόδους το σκηνικό παρέμεινε περίπου το ίδιο, με τον Απόλλωνα σταδιακά να ανεβάζει τον ρυθμό του και να παίρνει την νίκη, χωρίς να κινδυνέψει. Κορυφαίες για τον Απόλλωνα οι Μπούντιμιρ με 20 πόντους και Αντωνίου με 13 πόντους, ενώ για την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Παφίτη με 15 πόντους και οι Μερκούρη και Μούντι, που σημείωσαν από 14 πόντους.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Κ. Φλορέντ)

Τουνάζη, Παφίτη 15 (1), Μερκούρη 14 (1), Κλόκκαρη 2, Συζίνου, Μούντι 14, Κουζάπη, Μιχαήλ, Ηλία.

Απόλλων (Α. Λεκισβίλη)

Κώστα 4, Βίκτωρος 3 (1), Βυραζιηκ 10, Τζάμπου 2, Μιχαήλ, Χαρμάνη, Νικόλα 3, Θεμιστοκλέους, Μπούντιμιρ 20, Αντωνίου 13 (1), Μπελ 6.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18, 22-30, 39-49, 45-61

ΑΠΟΠ – ΑΠΟΕΛ 58-55

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι ο ΑΠΟΠ επικράτησε μέσα στην Πάφο του ΑΠΟΕΛ με 58-55. Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος στα πρώτα στάδια του, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει στο 15-14. Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι «πάτησαν γκάζι» και ανέβασαν την διαφορά στο σκορ στους 12 πόντους (37-25) με την λήξη του ημιχρόνου. Ο ΑΠΟΕΛ ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, μειώνοντας σημαντικά την διαφορά στο σκορ, με τον ΑΠΟΠ να φεύγει από το γήπεδο με την νίκη με τελικό σκορ 58-55. Κορυφαία για τον ΑΠΟΠ ήταν η Σμιθ με 29 πόντους ενώ από τον ΑΠΟΕΛ διακρίθηκε η Γουάλτον με 18 πόντους.