ΦΙΛΙΚΗ ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΚΕΡΑΥΝΟΥ ΕΠΙ ΤΗΣ ΑΕΚ

1

Αρκετό θέαμα προσέφεραν στο Κίτιον, ΑΕΚ και Κεραυνός, σε φιλικό παιχνίδι που έδωσαν μεταξύ τους, με την ομάδα του Στροβόλου να βγαίνει νικήτρια με 61-58. Το φιλικό ήταν το πρώτο φετινό και για τις δύο ομάδες. Πολύ καλό παιχνίδι για τους νικητές έκαναν οι Νεοφύτου και Μασάμπα. Ο πρώτος πέτυχε 14 συνολικά πόντους, με τέσσερα τρίποντα, ενώ ο δεύτερος σημείωσε 12 πόντους, έχοντας στο ενεργητικό του δύο δίποντα. Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Μπρέζεκ και Τρισόκκας, οι οποίοι σημείωσαν από 15 πόντους.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν ένα ισορροπημένο αγώνα μεταξύ τους, για τα πρώτα τέσσερα περίπου λεπτά, με το σκορ να είναι στο 6-6, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί δέκα πόντων έφεραν το παιχνίδι στο 6-16. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα του Στροβόλου να προηγείται με 16-24. Με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου το σκορ έγινε νωρίς 16-28, ωστόσο οι γηπεδούχοι πετυχαίνοντας δέκα σερί πόντους μείωσαν σε 26-28. Τελικά το δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες να είναι στο 31-36.

Στην επανάληψη είδαμε παρόμοιο παιχνίδι, όπως και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να έχουν σε γενικές γραμμές ένα ισοζυγισμένο παιχνίδι. Το τέλος του δεκαλέπτου έφερε την ΑΕΚ να μειώνει την διαφορά στους πόντους, σε μόλις δύο, με το σκορ να είναι στο 47-49. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι “κιτρινοπράσινοι” κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ στο 35:18 με 55-53. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν συναρπαστικά, αφού οι δύο ομάδες έδωσαν μάχη για την νίκη. Νικητρία τελικά αναδείχθηκε η ομάδα του Κεραυνού, που έκανε την ανατροπή στο τέλος, με τελικό σκορ 58-61.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-24, 31-36, 47-49, 58-61