Πρόκριση στο… ρελαντί για τον Παναθηναϊκό

0

Ανεβάζοντας… στροφές στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε του Περιστερίου στο ΟΑΚΑ με 88-62 και πήρε εύκολα την πρόκριση για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Το «τριφύλλι» θα αντιμετωπίσει την Πέμπτη (6/5) το Λαύριο Megabolt στα ημιτελικά. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» αναδείχθηκε ο Ντίνος Μήτογλου με 15 πόντους ενώ θετικοί παρουσία είχαν και οι Σαντ-Ρος, Μακ και Γουάιτ.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 2’ βρέθηκε να προηγείται με 7-2.Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 9-9 στο 5’ με το «τριφύλλι» να κάνει το 15-11 στο 6’. Το Περιστέρι μείωσε σε 20-19 στο 9’ πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 23-19. Στο 12’ οι «πράσινοι» πέτυχαν να «χτίσουν» μια διαφορά της τάξης των έντεκα πόντων (30-19), ενώ στο επόμενο λεπτό έφτασαν στο +13 (32-19). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 36-28 στο 15’, αλλά στο 17’ η διαφορά επανήλθε στο +13 (43-30). Το Περιστέρι πλησίασε σε 43-35 στο επόμενο λεπτό πριν το φινάλε του ημιχρόνου με το σκορ στο 46-40.

Στο 21’ οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους τέσσερις (46-42) με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να απαντά με ένα σερί 4-0 για το 51-42. Στο 25’ έγινε το 56-46 υπέρ του «τριφυλλιού», ενώ στο 27’ η διαφορά ανήλθε στους 17 πόντους (63-46). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να προηγείται με 22 πόντους διαφορά (72-50). Η τέταρτη περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με τους «πράσινους» να φτάνουν άνετα στη νίκη με 88-62.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 46-40, 72-50, 88-62