Μοιραίος ο Λεμπρόν…

0

Οι Λέικερς ηττήθηκαν από τους Κινγκς στο… ματς της χρονιάς (137-141), που κρίθηκε στην 3η παράταση και ο Λεμπρόν Τζέιμς ήταν ο μοιραίος για τους «λιμνάνθρωπους».
Ο «βασιλιάς» πριν από λίγα 24ωρα ευστόχησε σε διαδοχικά μεγάλα σουτ απέναντι στους Ιντιάνα Πέισερς και χάρισε την νίκη στους Λέικερς. Όμως, δεν μπορούσε να κάνει το ίδιο και κόντρα στην ομάδα από το Σακραμέντο, παρά το γεγονός πως το “Staples Center”… κρεμόταν από τα χέρια του.

Αρχικά, με το ματς στην ισοπαλία, στο φινάλε της κανονικής διάρκειας (100-100), ο Τζέιμς αστόχησε σε τρίποντο, που θα έδινε την νίκη στην ομάδα του.

Ωστόσο, δεν… σταμάτησε εκεί, καθώς έκανε ακριβώς το ίδιο (άστοχο τρίποντο) και στο τέλος της 1ης παράτασης, με τον πίνακα του σκορ να γράφει 112-112.

Οι Κινγκς είχαν τα… ψυχικά αποθέματα και τα πιο «φρέσκα» πόδια και έφτασαν τελικά στο σπουδαίο διπλό στο «ΛΑ» (141-137), με πρωταγωνιστές τους ΝτεΆαρον Φοξ (34 πόντοι, 8 ασίστ, 6 ριμπάουντ), Μπάντι Χιλντ (25 πόντοι, 6 ασίστ) και Ταϊρίς Χαλιμπάρτον (19 πόντοι, 9 ασίστ, 7 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα).

Για την ιστορία, ο ηγέτης των Λέικερς έμεινε στο παρκέ για σχεδόν 50′ (49’45”) και «άγγιξε» το triple double (30 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 11 ασίστ). Όμως, μέτρησε 2/13 τρίποντα, με δύο από αυτές τις 11 άστοχες προσπάθειες να είναι εκείνες που… κόστισαν στην ομάδα του Φρανκ Βόγκελ.