Ιωνικός – Λάρισα 68-64: Τρίτωσαν οι νίκες για τους Νικαιώτες

0

Ο Ιωνικός κέρδισε και τη Λάρισα (68-64), πετυχαίνοντας την τρίτη συνεχόμενη νίκη του στη Basket League και ολοκληρώνοντας ένα καλό ξεκίνημα πάνω στο οποίο θέλει να “χτίσει” για να πετύχει τον στόχο της παραμονής. Κορυφαίος ο Μπαρτ.

Σε ένα πολύ μεγάλο ντέρμπι βάσει εξέλιξης στο “Σοφία Μπεφόν”, ο Ιωνικός ήταν αυτός που είχε την τελευταία κουβέντα δια στόματος Μπαρτ, ο οποίος με 21 πόντους οδήγησε τους Νικαιώτες στην τρίτη τους νίκη στη Basket League, αυτή τη φορά επί της Λάρισας (68-64).

Το παιχνίδι ήταν στον πόντο μέχρι τέλους, με τους γηπεδούχους να αποδεικνύονται πιο ψύχραιμοι στο τέλος παρά την αστοχία τους πίσω από τα 6,75μ.

Ο MVP

Ο Στιβ Μπαρτ έκανε θραύση στο ζωγραφιστό, όπου ήταν… άχαστος! Είχε 7/7 δίποντα, την ώρα βέβαια που η ευστοχία του από μακριά ήταν εκ διαμέτρου αντίθετη έχοντας 1/7 τρίποντα. Παράλληλα είχε 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ έβαλε καθοριστικούς πόντους στο τέλος, χαρίζοντας τη νίκη στους Νικαιώτες.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Ο Ιωνικός κατάφερε να πάρει τη νίκη σε ένα ματς όπου ήταν απελπιστικά άστοχος πίσω από τα 6,75 μέτρα! Τελείωσε το ματς με 3/29 τρίποντα (!), έχοντας μάλιστα πετύχει τα δύο εξ αυτών από το πρώτο μέρος! Για την ακρίβεια, οι Νικαιώτες είχαν 2/15 στο πρώτο ημίχρονο και 1/14 στο δευτερο!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Πολύ αργό τέμπο, με συνεχείς διακοπές, πολλά φάουλ και ακόμα περισσότερες βολές. Είναι ενδεικτικό πως οι δύο ομάδες εκτέλεσαν συνοιλκά 23 (!) στο πρώτο ημίχρονο (10 ο Ιωνικός, 13 η Λάρισα), την ώρα που ήταν απελπιστικά άστοχες πίσω από τα 6,75 μέτρα με ποσοστό χαμηλότερο του 20% (2/15 οι γηπεδούχοι (2/12 οι φιλοξενούμενοι).

Το ματς ήταν κλειστό σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, με τον Μπαρτ να προπορεύεται για τους Νικαιώτες έχοντας 10 πόντους, με τον Χαραλαμπόπουλο πολύ άστοχο (1/6) και τον Μαυροκεφαλίδη κλεισμένο στη ρακέτα. Από τη θεσσαλική ομάδα, ο  Μπερχανεμέσκελ ήταν πρώτος σκόρερ της Λάρισας με 9 πόντους και 4 ριμπάουντ, έχοντας “σύμμαχο” τον Παπαντωνίου που είχε 6 πόντους αλλά ήταν αρκετά άστοχος (2/7 σουτ). Καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει διαφορά μεγαλύτερη των τεσσάρων πόντων, με συνεχείς διακυμάνσεις στο σκορ και πολλές ισοπαλίες, με το πρώτο ημίχρονο ωστόσο να βρίσκει μπροστά τους φιλοξενούμενους (31-32).

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στη Λάρισα, η οποία με επιμέρους σκορ 2-9 πήρε προβάδισμα ασφαλείας το οποίο και κράτησε μέχρι το τέλος της περιόδου. Παρά το γεγονός ότι ο Μαυροκεφαλίδης βρήκε (4 σερί) πόντους στη ρακέτα, ο Ιωνικός συνέχισε να μη βρίσκει σκορ από μακριά (έφτασε να έχει 2/23 τρίποντα), με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν μέχρι και στο +9 (39-48) χάρη στους Μπερχανεμέσκελ  και Χάρις που είχαν από 11 και 8 πόντους αντίστοιχα.

Το τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου και η “θραύση” του Μπαρτ στο “ζωγραφιστό (16 πόντους), μαζί με τον Τζόουνς (7 ριμπάουντ) έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο ματς και έφεραν τη διαφορά στον πόντο (51-52). Αυτός ο χαρακτήρας του ντέρμπι παρέμεινε σε όλη τη διάρκεια της τετάρτης περίοδου (57-57 με 3′ για τη λήξη), ενώ ο ιδύο βολές του Τζόουνς έβαλαν μπροστά τον Ιωνικό με 62-59 και 1′ για τη λήξη, ωστόσο το τρίποντο του Παπαντωνίου έφερε το ματς στα ίσα! Ο Μπαρτ, όμως, ολοκλήρωσε μία σπουδαία βραδιά σε παραγωγή και συμβολή για τον Ιωνικό πετυχαίνοντας το καλάθι που έκρινε το ματς.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Αρκετός κόσμος στο “Σοφία Μπεφόν”, με τους οπαδούς του Ιωνικού μάλιστα να δημιουργούν και πολύ “θερμή” ατμόσφαιρα φωνάζοντας διαρκώς για την ομάδα τους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γ. Πουρσανίδης, Κ. Πουρσανίδης, Ταρενίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-16, 31-32, 44-50, 68-64

ΙΩΝΙΚΟΣ (Βετούλας): Μαυροκεφαλίδης 14 (4/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/8 βολές), Σάφτενααρ 4, Μπαρτ 21 (7/7 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 4/5 βολές), Τζόουνς 12 (3/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λόρενς 3 (3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Χαραλαμπόπουλος 5 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κώττας 6, Μπατής, Δημάκος, Στιθ 3 (1).

ΛΑΡΙΣΑ (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 11 (2/7 τρίποντα), Χείλαρης 7 (1), Παρκς 7 (3/10 δίποντα, 1/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Ρέινολντς 5 (0/4 τρίποντα), Σπυρόπουλος 4, Βαβάτσικος, Χάμιλτον 6 (4 ριμπάουντ), Μπερχανεμέσκελ 13 (6 ριμπάουντ), Φλόιντ.

Τα ομαδικά στατιστικά – Ιωνικός: 19/29 δίποντα, 3/29 τρίποντα,  21/28 βολές, 41 ριμπάουντ (33 αμυντικά – 8 επιθετικά), 10 ασίστ, 13  λάθη, 4 κλεψίματα, 8 κοψίματα

Τα ομαδικά στατιστικά – Λάρισα: 17/37 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 12/19 βολές, 39 ριμπάουντ (31 αμυντικά – 8 επιθετικά), 8 ασίστ, 11 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο Ιωνικός θα δώσει ακόμα ένα εντός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο τον Ηρακλή (2/11, 15:45), ενώ η Λάρισα θα υποδεχτεί μία μέρα μετά (3/11) τον Παναθηναϊκό (17:45).