«Γκάζωσε» στο δεύτερο με σούπερ Μπρέι ο Παναθηναϊκός

0

Με τον Τι Τζέι Μπρέι να δείχνει εξαιρετικά στοιχεία στο ντεμπούτο του ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ανεβάζοντας… στροφές στο δεύτερο ημίχρονο «καθάρισε» τον Άρη στο ΟΑΚΑ με 94-72.

Οι «πράσινοι» αγωνίστηκαν χωρίς το νέο τους μεταγραφικό απόκτημα, Μάριο Χεζόνια, που αναμένεται να κάνει το ντεμπούτο του την Τρίτη απέναντι στη Μπαρτσελόνα, τον τραυματία Νεμάνια Νέντοβιτς αλλά και τον Χάουαρντ Σαντ-Ρος, ο οποίος έμεινε έξω στο πλαίσιο του ροτέισον από τον κόουτς Κάτας. Απουσίες βέβαια είχε και ο Άρης, που αγωνίστηκε χωρίς τους Μιλόσεβιτς και Ντραγκίσεβιτς.

Όπως προαναφέραμε ντεμπούτο για τους «πράσινους» πραγματοποίησε ο Τι Τζέι Μπρέι, ο οποίος έχει δικαίωμα συμμετοχής μόνος στο ελληνικό πρωτάθλημα, δεδομένου πως έχει ήδη αγωνιστεί στην Ευρωλίγκα με τα χρώματα της Μπάγερν Μονάχου αλλά και ο Λευτέρης Μαντζούκας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 6-3 στο 2’ με το «τριφύλλι» να προσπερνά με 7-6 στο επόμενο λεπτό. Στα μισά του δεκαλέπτου το σκορ ήταν 11-8 υπέρ του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ με τους «κίτρινους» να παίρνουν και πάλι το προβάδισμα με 12-11 στο 6’. Στο 9’ ο Άρης πήρε… αέρα πέντε πόντων (14-19), ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο σκορ (19-19). Στο 14’ οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 30-23 με τρίποντα των Μπρέι και Μήτογλου και ένα γκολ-φάουλ του Μπέντιλ, όμως στο 15’ ο Άρης μείωσε σε 30-28.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ανέβασε… στροφές στο και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 43-34, ενώ στο 24’ ξέφυγε με 53-36!

Οι «πράσινοι» έδειξαν να «καθαρίζουν» το ματς και στο 25’ πήρε… αέρα είκοσι πόντων (59-39). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 70-48 υπέρ του «τριφυλλιού».

Η τέταρτη περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να φτάνει σε μια άνετη νίκη με 94-72.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 43-34, 70-48, 94-72

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ 12 (2), Μπρέι 25 (8), Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 11 (3), Όγκαστ 7, Παπαπέτρου, Κασελάκης 3 (1), Καλαϊτζάκης 6 (2), Γουάιτ 3 (1), Μήτογλου 3 (1), Μπέντιλ 13 (1), Μαντζούκας 3 (1).
Άρης (Καμπερίδης): Σταμάτης 8 (1), Φλιώνης, Χαριτόπουλος 4, Σιδηροηλίας 6, Κουζέλογλου 16 (2), Καλαϊτζίδης, Γεωργάκης 6, Τσάλμερς 12 (3), Λιτλ 14 (1), Ντεκόζι 4.