Τέλος η πρωτιά για τις «Ερυθρόλευκες»

0

Οι παίκτριες του Ολυμπιακού γνώρισαν την ήττα στη Τουρκία από την Γιακίν Ντογκού με 83-63, αποχαιρετώντας την πρώτη θέση. Πλέον στόχος της ομάδας της Ελένης Καπογιάννη είναι η δεύτερη θέση του ομίλου.

Οι Ερυθρόλευκες για 3 δεκάλεπτα ήταν κοντά στο σκορ, όμως στο τελευταίο ήρθε το «μπλακ άουτ» και μαζί με αυτό η ήττα με το βαρύ 83-63.

Δεκάλεπτα: 19-17, 41-33, 58-57, 83-63.
Γιακίν Ντογκού Ουνιβερσιτέσι (Καλαϊτσίογλου): Τσακίρ 4, Έλντεμπρινκ 9 (1), Ρόμπινσον 16 (1), Χόλινγκσουορθ 9, Μπασάραν, Κάρσον 16 (2), Βάντερσλοτ 15 (2), Φίρατ, Τσαγκλάρ 14
Ολυμπιακός (Καπογιάννη): Γκότζη, Σταμάτη, Χατζηνικολάου 3, Μάλτση 11 (2), Παπαμιχαήλ 2, Χαλιβέρα 2, Τζόνσον 12, Γιοβάνοβιτς, Κοσμά, Καλτσίδου 13 (1), Δημητράκου 15 (1), Κάιζερ 5

MVP
Οι γηπεδούχοι είχαν πολλές πρωταγωνίστριες στην αναμέτρηση, με τις Ρόμπινσον και Κάρσον να έχουν από 16 πόντους.

Key Factor
Οι Τουρκάλες σουτάρανε με 66% από την γραμμή των 6,75, δυσκολεύοντας το έργω των «Ερυθρόλευκων».

Καλύτερη ηττημένη
Η Ζωή Δημητράκου βρέθηκε σε ακόμα μια καλή βραδιά, τελειώνοντας το παιχνίδι με 15 πόντους, όμως δεν μπόρεσε να αποτρέψει την ήττα για την ομάδα της Ελένης Καπογιάννη.

Η απογοήτευση
Ο Ολυμπιακός σκόραρε μόλις 6 πόντους στην τελευταία περίοδο, με την Ελένη Καπογιάννη και το επιτελείο της να πρέπει να μελετήσει το τι πήγε στραβά σε αυτό το δεκάλεπτο, ώστε να μην επαναληφθεί στο μέλλον.