Πράσινο πατατράκ στη Γερμανία

0

Μόνος του ο Καλάθης (31 πόντοι) δεν αρκούσε για να αποφύγει ο Παναθηναϊκός τη συντριβή με 95-74 από την εντυπωσιακή Μπάμπεργκ.

Το πρώτο ημίχρονο εξελίχθηκε άσχημα για την ελληνική ομάδα, που δεν είχε καθόλου καλό ρυθμό στο παιχνίδι και ήταν ιδιαίτερα άστοχη στα σουτ τριών πόντων (2/14).

Παράλληλα, οι «πράσινοι» ήταν και πολύ ευάλωτοι μέσα στη ρακέτα, καθώς ο Ρούμπιτ έβρισκε πάρα πολύ άνετα το δρόμο προς το καλάθι και πρόλαβε να σημειώσει 12 πόντους.

Μόνο ο Καλάθης είχε μπει στο πνεύμα του αγώνα, έχοντας 10 πόντους και 4 ασίστ, με το +10 των Γερμανών (42-32) στο 20′ να αντικατοπτρίζει την εικόνα της αναμέτρησης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε αισθητά στην άμυνα, ενώ ο Καλάθης ήταν συγκλονιστικός στην επίθεση, σκοράροντας κατά ριπάς και οδηγώντας το «τριφύλλι» σε διπλό προσπέρασμα (48-50 και 51-52).

Όμως, δεν ήταν δυνατόν να τα κάνει όλα μόνος του ο ομογενής γκαρντ, στην τελευταία περίοδο ήταν εμφανώς κουρασμένος και την ίδια στιγμή οι συμπαίκτες του αδυνατούσαν να κάνουν το παραμικρό.

Η Μπάμπεργκ βρήκε την ευκαιρία να σκοράρει 38 (!) πόντους και έτσι οι πρωταθλητές δεν κατάφεραν να αποφύγουν τη βαριά ήττα με το τελικό -21.

Tα δεκάλεπτα: 23-17, 42-32, 57-55, 95-74

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Τρινκιέρι-Καντζούρης): Χάκετ 9, Χίκμαν 7, Ράιτ 15 (3), Ζήσης 4, Νίκολιτς, Στάιγκερ, Λο 12 (1), Ολίντε 10, Ρούμπιτ 26 (1), Χέκμαν 5, Μούσλι 7.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 7, Ρίβερς, Παππάς 11 (1), Ντένμον, Γκιστ 4, Βουγιούκας 8, Λεκαβίτσιους 3 (1), Γκάμπριελ 6, Όγκαστ, Καλάθης 31 (3), Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου.