Ά´ ΑΝΔΡΩΝ: Η ΑΕΚ το ντέρμπι με αφιονισμένους Σνάιντερ και Σιζό – Δεν έφτανε ο καταπληκτικός Ρόμπινσον για την ΕΝΠ

0

Η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι αφού επιβλήθηκε της Remedica ΕΝΠ μέσα στην κλειστή αίθουσα Κίτιον με σκορ 80-77.

Η ομάδα του Νικόλα Παπαδόπουλου ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και έδειχνε πως θα έδειχνε μία εύκολη νίκη όμως το παιχνίδι στο τέταρτο δεκάλεπτο παραλίγο να έρθει τούμπα.

Με το κάρφωμα του Ογκμπέιντε και το σκορ στο 75-61 πολλοί ίσως να πίστεψαν πως ο αγώνας είχε κριθεί. Με τον μυθικό Ρόμπινσον και τον Ίνγκραμ να ξυπνά έστω και αργά οι βυσσινί έτρεξαν ένα σερί 13-0 φέρνοντας το ματς στο ξυράφι (75-74). Οι Λαρνακείς πιο ψύχραιμοι στο τέλος δεν έχυσαν την καρδάρα με το γάλα και έστω και δύσκολα πήραν μια πολύ σπουδαία από κάθε άποψη νίκη.

Πρώτα βιολιά και πραγματοποιώντας καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο οι Σνάιντερ (25 πόντους, 2 ριμπάουντ και 7 ασίστ) και Σιζόπουλος με 21 πόντους (4 ριμπάουντ και 2 ασίστ) με 5 τρίποντα.

Στράφι πήγε η μυθική εμφάνιση του Τίτους Ρόμπινσον που προσπάθησε μόνος του να κερδίσει τους κιτρινοπράσινους ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 37 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα με τον Ίνγκραμ να προσθέτει 19 όμως όπως αποδείχτηκε το ξύπνημα του ηγέτη της ΕΝΠ ήρθε αργά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-19, 54-43, 71-59, 80-77