Ά´ ΑΝΔΡΩΝ: Μετά κόπων και βασάνων πέρασε ο Κεραυνός από το «Άκης Κλεάνθους» – Έλαμψε το άστρο του μπόμπερ Πορφυρίδη για τον μαχητικό ΑΠΟΠ

0

Ίδρωσε, κόπιασε αλλά απέδρασε με το ροζ φύλλο αγώνα ο Κεραυνός από την κλειστή αίθουσα «Άκης Κλεάνθους» αφού επιβλήθηκε του γηπεδούχου ΑΠΟΠ με 78-79.

Η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη παρουσιάστηκε υποτονική και χωρίς να εντυπωσιάσει σε κανένα σημείο του αγώνα πήρε άλλο ένα ροζ φύλλο αγώνα και συνέχισε το κυνήγι της κορυφής του πρωταθλήματος.

Στην αντίπερα όχθη η ομάδα του Μάρκου Ασωνίτη μπήκε φτιαγμένη και με το μαχαίρι στα δόντια, έβγαλε το λάδι σε έναν πολύ σπουδαίο αντίπαλο κυνηγώντας την μεγάλη έκπληξη καθόλη τη διάρκεια του αγώνα μέχρι κυριολεκτικά το τελευταίο σφύριγμα.

Από τους νικητές πρώτοι σκόρερ ήταν οι Ροζέλ και Ουίλιαμσον με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα ενώ από την ομάδα του ΑΠΟΠ κορυφαίος ήταν ο Ουάλει Τρέστιν με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ ενώ μετά τον Πασιαλή έλαμψε και το άστρο του Γιώργου Πορφυρίδη που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 15 πόντους έχοντας μάλιστα 5/6 τρίποντα.

Ο ΑΠΟΠ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, παίρνοντας ένα προβάδισμα με 8-2 στα πρώτα λεπτά. Ο Κεραυνός αντέδρασε, ισοφάρισε, πέρασε μπροστά στο σκορ, όμως οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω, με αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί ισόπαλο το πρώτο δεκάλεπτο (21-21).
Το παιχνίδι συνέχισε να πηγαίνει πόντο-πόντο μέχρι και τα μισά του δεκαλέπτου (30-31), δύο τρίποντα όμως από τους Γιώργο Πορφυρίδη και Τρίστιν Γουάλεϊ, έδωσαν προβάδισμα 5 πόντων στην ομάδα της Πάφου (36-31). Ο Κεραυνός όμως αντέδρασε αρχικά με τον Ρόρι και στη συνέχεια με τον Ροζέλ και τον Σάιμον Μιχαήλ, για να πάρει προβάδισμα πέντε πόντων στο ημίχρονο (40-45).
Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιστρέψουν και να πάρουν εκ νέου προβάδισμα στο σκορ (49-47) στα πρώτα δυόμιση λεπτά της τρίτης περιόδου, όμως ο Κεραυνός αντέδρασε και ξέφυγε με 8 πόντους (49-57). Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν την διαφορά μέχρι το τέλος της περιόδου (53-61).
Στην τελευταία περίοδο, ο Κεραυνός διατηρούσε την διαφορά μέχρι τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Η ομάδα του ΑΠΟΠ κατάφερε να ξαναμπει στο παιχνίδι, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 7-1 στο τελευταίο λεπτό (75-78). Στα τελευταία 8 δευτερόλεπτα, ο Γουίλιαμσον κέρδισε φάουλ, ευστόχησε στη μία βολή και απάντησε με τρίποντο ο Πίγκραμ για το τελικό 78-79.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 40-45, 53-61, 78-79.