Ά´ ΑΝΔΡΩΝ: Συνέχεια στο γαλαζοκίτρινο σερί – Ο ΑΠΟΕΛ σοβαρεύτηκε και κέρδισε τον ΑΠΟΠ στη Λευκωσία

0

Η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά πέτυχε την 3η της φετινή νίκη (και μάλιστα συνεχόμενη) αφού κέρδισε τον ΑΠΟΠ μέσα στη Λευκωσία με 83-68.

Κάτι που εν πολλοίς οφείλεται στο καταπληκτικό 4ο δεκάλεπτο των γαλαζοκιτρίνων ( επί μέρους σκορ 29-14 ) αφού το σκορ με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου ήταν ισόπαλο.

Οι νικητές ξέσπασαν στο τέλος παίζοντας με μεγαλύτερη ενέργεια και προσήλωση στις δύο πλευρές του παρκέ και με μπροστάρη τον εντυπωσιακό Νόρφλιτ που είχε όμως σαν άξιο συμπαραστάτη των διαρκώς διακριθέντα και ψυχωμένο Γαβριήλ Κοιλαρά αλλά και τον Γκίλμπερτ που ‘ξύπνησε’ την κρίσιμη περίοδο.

Στην αντίπερα όχθη η ομάδα του Ασωνίτη κοίταξε και τον ΑΠΟΕΛ σαν ίσος προς ίσον έχοντας ξανά σε σπουδαίο βράδυ τον Ουάλει Τρίστεν αλλά και τον Τράβις Ουάσινγκτον όμως το ‘άδειασμα’ στο 4ο δεκάλεπτο αδικεί την εξαιρετική -επί 32’ λεπτά- εικόνα των Πάφιων.

Το σκορ ήταν πολύ κοντά μέχρι το 34′, όταν ο Κωστή με δίποντο μείωσε σε 61-60. Ακολούθησε σερί 14 πόντων για τον ΑΠΟΕΛ που δημιούργησε διαφορά 15 πόντων (75-60), ενώ μέχρι το τέλος ανέβασε το σκορ στο 83-68, παίρνοντας το εντός έδρας ροζ φύλλο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-14, 36-33, 54-54, 83-68