Αχιλλεάρα στο Καιμακλί με εκτελεστή Μπράουν – 3η συνεχόμενη νίκη, υπέταξε και τον ΑΠΟΠ -ΡΕΠΟΡΤΑΖ

0

Βρήκε ρυθμό, βρήκε χημεία και πλέον… δαγκώνει. Ο Αχιλλέας Καιμακλίου έδωσε νέα παράσταση μέσα στο ‘σπίτι’ του και υπέταξε τον ΑΠΟΠ με σκορ 75-68.

Η ομάδα του Γιαγκουλλή είχε στις τάξεις της ένα εντυπωσιακό Αιζάια Μπράουν που σταμάτησε στους… 33 πόντους και οδήγησε τον Ιστορικό στην 3η συνεχόμενη του νίκη και 4η στο πρωτάθλημα. Μεγάλο παιχνίδι ο Τρετιάκοβ (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ) ενώ διψήφιοι ολοκλήρωσαν οι Νάιλς και Χάρβει (12 και 10 αντίστοιχα).

Το σκορ μάλιστα δεν καταδεικνύει πλήρως την εικόνα του αγώνα αφού οι γηπεδούχοι προηγούνταν με +21 στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου. Ο πλουραλισμός των γηπεδούχων αλλά και η εξαιρετική άμυνα στα ατού των Πάφιων στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ήταν τα κυριότερα συστατικά για την επιτυχία.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αχιλλέας συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και με τις εύστοχες βολές του Μπράουν στο 24’ η διαφορά αυξήθηκε στο +13 (50-37), ενώ ο ίδιος πέτυχε τρίποντο στο 18’ κάνοντας το 58-43. Στο 19’ το τρίποντο του Χάρβεϊ διαμόρφωσε το σκορ σε 61-45 ενώ στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου ο Παναγίδης μείωσε σε 61-47 για τους φιλοξενούμενους.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο ΑΠΟΠ κατάφερε να μειώσει τη διαφορά σε 75-68 στο τελευταίο λεπτό με το τρίποντο του Χρίστου, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό, αφού ο Αχιλλέας κράτησε το προβάδισμα του μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, παίρνοντας τη νίκη με ο ίδιο σκορ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-13, 38-33, 61-47, 75-68

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Κυριάκος Γιαγκουλής)

Μπράουν 33 (5), Γεωργακούδης 5 (1), Τρετιακόβ 15, Χάρβεϊ 10 (1), Νάιλς 12, Βασιλείου, Αγρότης, Ανθυμιάδης , Κτωρίδης, Τσοχαταρίδης