Αδιανόητο φινάλε σε ματσάρα-θρίλερ! (vid)

0

Οι Κινγκς ήταν ανώτεροι στο πρώτο δωδεκάλεπτο, το οποίο έκλεισαν προηγούμενοι με 23-35, με τους Τζαζ να μπαίνουν ξανά στο ματς στο τρίτο δωδεκάλεπτο όταν και πήραν το προβάδισμα με 89-88.

Στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, η αναμέτρηση εξελίχθηκε στο απόλυτο ντέρμπι, για να φτάσουμε στα τελευταία λεπτά και το φινάλε-θρίλερ, που έκρυβε έντονες συγκινήσεις.

Αρχικά στα 17 δευτερόλεπτα πριν την λήξη ο Λάουρι Μάρκανεν κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για σουτ τριών πόντων και με 3/3 βολές ισοφάρισε το ματς σε 115-115.

Στην επαναφορά η άμυνα των Τζαζ… κοιμήθηκε και ο ΝτεΆρον Φοξ στα 4 δέκατα πριν την λήξη με λέι απ διαμόρφωσε το 117-115, για να ακολουθήσει ένας μικρός χαμός.

Οι Τζαζ προσπάθησαν με μακρινή επαναφορά να στείλουν το ματς στην παράταση, ο Μάρκανεν έπιασε ένα αδιανόητο σουτ και έστειλε την μπάλα στο καλάθι, ισοφαρίζοντας προσωρινά σε 117-117.