ΑΕΚ – Απόλλων: Το καλύτερο ντέρμπι… μέχρι το επόμενο!

0

Το παιχνίδι στη Λάρνακα ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Απόλλων, επιβεβαίωσε τον φετινό “κανόνα” που μας λέει ότι το κάθε ντέρμπι που παρακολουθούμε, είναι και το πιο συγκλονιστικό… μέχρι το επόμενο!

Ο Απόλλων Λεμεσού μπήκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και παρά την μη συμμετοχή του Άπολμπι ο οποίος ήταν τραυματίας, οι συμπαίκτες του δεν άφησαν να φανεί η απουσία του. Ο Απόλλων ήταν εξαιρετικός, με κύριο εκφραστή τον ΜακΡέι, αλλά και τους Μπράσγουελ και Μέισον να δίνουν τις απαραίτητες βοήθειες όποτε χρειαζόταν.

Η ΑΕΚ ήταν εξαιρετικά άστοχη στο πρώτο δεκάλεπτο και έμεινε πίσω στο σκορ, όμως σταδιακά πλησίασε και έφτασε τον Απόλλωνα, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει ισόπαλο. Ο Μπάουμαν που έκανε το καλύτερο παιχνίδι του στη Κύπρο, αλλά και ο Μπρέζετς ήταν τα πρώτα “βιολιά” της ομάδας του Λίνου Γαβριήλ.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν γεμάτο ένταση και σασπένς, με τις δύο ομάδες να παίζουν με διαφορά ενός καλαθιού σε όλη τη διάρκειά του. Ο ΜακΡέι, ο Μπράσγουελ και ο Μέισον συνέχιζαν να βρίσκουν διαδρόμους προς το καλάθι της ΑΕΚ, ενώ από την άλλη ο ΜακΦάντεν (που δεν είχε φανεί ιδιαίτερα μέχρι εκείνο το σημείο), ο Μπράουν και ο Μπρέζετς απαντούσαν.

Και τέλος, φτάσαμε στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο. Η ΑΕΚ πάτησε “γκάζι” εκμεταλλευόμενη την καλή της άμυνα (εξαφάνισε τον ΜακΡέι σε αυτό το δεκάλεπτο), την κούραση των παικτών του Απόλλωνα, αλλά και το δικό της βάθος και έκανε ένα σερί 11-0 καθορίζοντας τον νικητή.

Τα τελευταία λεπτά ήταν πολύ κρίσιμα για τις δύο ομάδες, παρά το γεγονός ότι η διαφορά άγγιξε και τους 15 πόντους. Ο Απόλλωνας ήθελε να διασφαλίσει τη διαφορά των 11 πόντων με την οποία είχε νικήσει στον πρώτο αγώνα, έτσι μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα ζήσαμε το σασπένς. Με τέσσερις συνεχόμενους πόντους από τον Μέισον, συν δύο ακόμα από τον ΜακΡέι, η διαφορά έπεσε στους εννέα πόντους, τρία λεπτά πριν το τέλος. Μάλιστα οι βολές του Μέισον, 1:50 πριν το τέλος, έριξε ακόμα περισσότερο τη διαφορά στους 8 πόντους (67-59).

Το λάθος του Ηλιάδη όμως σε μία καθοριστική επίθεση για τον Απόλλωνα και οι χαμένες βολές του Κυριάκου, σε συνδυασμό με την ευστοχία στις βολές των Παντελή, Μπαόυμαν και Παλάλα, αλλά και το καθοριστικό τρίποντο του τελευταίου, έφεραν το παιχνίδι στο +13, με μόλις 21 δευτερόλεπτα να απομένουν για την ολοκλήρωση του παιχνιδιού. Ο Πιττάκας κέρδισε ένα φάουλ, ευστόχησε όμως στη μία βολή μειώνοντας στους 12 πόντους τη διαφορά, 12 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και κάπου εκεί χάθηκε και το “παιχνίδι” της διαφοράς για τον Απόλλωνα.

Το παιχνίδι κρίθηκε καθαρά στην άμυνα της ΑΕΚ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η διαφορά κρίθηκε στην απουσία του Άπολμπι για τον Απόλλωνα. Αυτό όμως που θα μας μείνει χαραγμένο στο μυαλό, είναι το πολύ ωραίο μπάσκετ που είδαμε και από τις δύο πλευρές. Ένα από τα συγκλονιστικότερα ντέρμπι της χρονιάς… μέχρι το επόμενο!