ΑΕΚ – ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ 75-71

0

Παρά την αντρίκεια νίκη της με 75-71 επί της Νεπτούνας, η ΑΕΚ αποκλείστηκε από τη συνέχεια του FIBA Eurocup. Η Ένωση επέστρεψε από το -17 και πήρε μια παλικαρίσια νίκη, στο παγωμένο ΟΑΚΑ, δυστυχώς όμως, χωρίς αντίκρισμα.

Παγωμένες μπήκαν και οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο με το πρώτο καλάθι να πετυχαίνεται δύο λεπτά μετά την έναρξη του παιχνιδιού. Η Νεπτούνας κρατούσε το προβάδισμα στο σκορ, μέχρι το 9ο λεπτό όπου ο Παπαντωνίου, με ένα σερί 4-0, έκανε το 22-19 του πρώτου δεκαλέπτου.

Παρά το καλό ξεκίνημα για την ΑΕΚ στο δεύτερο δεκάλεπτο, στο 15′ η Νεπτούνας μπήκε ξανά μπροστά στο σκορ με τον Μπιρούτα (28-29). Το ματς πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου όπου βρήκε την ομάδα από τη Λιθουανία μπροστά με 33-34.

Η ΑΕΚ έκανε το χειρότερο δεκάλεπτό της στη τρίτη περίοδο, καθώς, όπως φάνηκε, το μυαλό όλων βρισκόταν στο άλλο παιχνίδι μεταξύ της Νίζνι και της Γαλατασαράι. Οι Τούρκοι παρά το γεγονός ότι κέρδιζαν με μεγάλη διαφορά στο σκορ, τελικά επέτρεψαν στη Νίζνι να πάρει τη νίκη, στερώντας τη πρόκριση από την ΑΕΚ. Η Ένωση βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 17 πόντους, ωστόσο χάρη στο απίστευτο Λουκά Μαυροκεφαλίδη, μείωσε σε 53-60 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Παλικαρίσια μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίχτες της ΑΕΚ με σκοπό να πάρουν τη νίκη. Μαυροκεφαλίδης, ο Μιλόσεβιτς και ο Κάρτερ συνέχισαν να μειώνουν τη διαφορά, μέχρι που ο πρώτος έβαλε την Ένωση για πρώτη φορά μετά από πολύ ώρα μπροστά στο σκορ (68-67). Στην συνέχεια ο Μιλόσεβιτς έκλεψε τη μπάλα και ο Κάρτερ έκανε το 70-67 στο 37’. Παρά το τρίποντο του Ζαβάκας με το οποίο μείωσε στον πόντο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, ο Καλαμπόκης με 2/2 βολές και στη συνέχεια ο Μαυροκεφαλίδης έκαναν το τελικό 75-71.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 33-34, 53-60, 75-71

AΕΚ: Παπαντωνίου 5, Σάκοτα 5, Χέρστον 9, Μιλόσεβιτς 7, Σκραμπ, Μαυροκεφαλίδης 27 (9ρ, 8 κερδισμένα φάουλ), Κάρτερ 10, Σαρικόπουλος 2, Κατσίβελης 1, Καλαμπόκης 7, Μαυροειδής 2.

Νεπτούνας: Γιούινγκ 22, Σιξίνιους 4, Μαζέικα 11, Γκιρτζιούνας 5, Μπέιντερ 5, Σακαράκουσκας 1, Ζαβάτσκας 11, Γκραντ 9, Μπιρούτα, Μπουτκεβίτσιους 3.