Αφηνιάζει στη Νέα Υόρκη ο Γιάννης: Με 37αρα οδήγησε τους Μπακς στη νίκη

0

O Έλληνας σούπερ σταρ πήρε μπροστά στην δεύτερη περίοδο και ήταν καταιγιστικός ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 37 πόντους, 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 1 μπλοκ σε 34 λεπτά, έχοντας 11/17 δίποντα, 2/8 τρίποντα και 9/12 βολές, προτού αποβληθεί με 6 φάουλ, 59 δευτερόλεπτα πριν την λήξη.

Οι Μπακς μπήκαν καλύτερα στο πρώτο δωδεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 20-22, ενώ πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα του +2 (45-47). Τα «Ελάφια» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στην τρίτη περίοδο, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κυριαρχεί και στις δύο πλευρές του γηπέδου κλείνοντας το τρίτο δωδεκάλεπτο στο +3 (71-74).

Remaining Time-0:00
Fullscreen
Mute

Το τέταρτο δωδεκάλεπτο εξελίχθηκε στο απόλυτο ντέρμπι, αφού οι Νικς κατάφεραν να έχουν επαφή με το σκορ, την ώρα που ο Γιάννης φορτώθηκε με φάουλ στα 59 δευτερόλεπτα πριν την λήξη, με τον Τζέιλεν Μπράνσον να φέρνει το ματς στα ίσα στα 48 δευτερόλεπτα (103-103).

Μια τρίποντη «βόμβα» του Γκρέισον Άλεν στα 31 δευτερόλεπτα πριν την λήξη και μια άστοχη επιθετική ενέργεια των Νικς ήταν αρκετή για να «καθαρίσουν» οι Μπακς τη νίκη, με τον Τζρου Χόλιντεϊ και τον Τζορτζ Χιλ από την γραμμή των βολών να διαμορφώνουν το τελικό 109-103, για την 15η νίκη των «Ελαφιών» στη σεζόν (15-5 το ρεκόρ τους).

Ο Τζρου Χόλιντεϊ με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ ήταν συμπαραστάτης του Γιάννη Αντετοκούνμπο, με τον Γκρέισον Άλεν (11π, 5ρ, 4ασ) να σημειώνει το καθοριστικό τρίποντο για τους Μπακς, ενώ από την πλευρά των Νικς ξεχώρισε ο Αρ Τζέι Μπάρετ που είχε 26 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 20-22, 45-47, 71-74, 109-103