Αγχώθηκε, αλλά πέρασε στο Final Four η Μπαρτσελόνα

0

Ζορίστηκε αρκετά η Μπαρτσελόνα, όμως λύγισε την Μπάγερν Μονάχου (81-72), έκανε το 3-2 στη σειρά και πήρε το εισιτήριο για το Final Four του Βελιγραδίου.

Το 3ο εισιτήριο για το Final Four του Βελιγραδίου θα έχει… μπλαουγκράνα χρώμα! Η Μπαρτσελόνα τα βρήκε σκούρα, ωστόσο υπέταξε την Μπάγερν Μονάχου (81-72) στο 5ο ματς της σειράς κι έκανε το 3-2.

Οι Καταλανοί ζορίστηκαν αρκετά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά πάτησαν γκάζι μετά την ανάπαυλα και με επιμέρους σκορ 29-15 στην 3η περίοδο, έκαναν την ολική ανατροπή.

Κορυφαίος για την ομάδα του Γιασικεβίτσιους ο Λαπροβίτολα (26 πόντοι με 5/7 τρίποντα, 3 ασίστ), από… κοντά σε απόδοση οι Μίροτιτς (20 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Καλάθης (10 πόντοι, 5 ασίστ).

Από την άλλη, οι Βαυαροί έπεσαν με ψηλά το κεφάλι, αφού οδήγησαν τη σειρά στο 5ο παιχνίδι, έχοντας σημαντικές απουσίες. Χάντερ (18 πόντοι), Γιάραμαζ (17 πόντοι), Γουάιλερ-Μπαμπ (10 πόντοι, 4 ασίστ) και Λούτσιτς (6 πόντοι, 10 ριμπάουντ) διασώθηκαν από τους φιλοξενούμενους.

Το ματς
Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 9-4 (4’), με τον Ντέιβις να κουβαλάει επιθετικά την ομάδα του. Κάπου εκεί όμως αφυπνίστηκαν οι Βαυαροί και με σερί 11-0, πέρασαν μπροστά (9-15 στο 7’), με τον Χάντερ να μην έχει… αντίπαλο κάτω από τη ρακέτα. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να έχουν βραχεία κεφαλή (18-19).

Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους δεν μπορούσε να βρει ρυθμό επιθετικά ούτε στη δεύτερη περίοδο, με συνέπεια να βρεθεί στο -3 (24-27 στο 15’). Με 2 διαδοχικά τρίποντα από Γουάιλερ-Μπαμπ και Γιάραμαζ, η Μπάγερν έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με +6 (31-37)!

Οι Καταλανοί μπήκαν… φουριόζοι στο 3ο δεκάλεπτο και με σερί 7-0, ανέτρεψαν την κατάσταση και πέρασαν μπροστά (38-37 στο 22’). Οι παίκτες του Τρινκιέρι βρήκαν λύσεις από την περιφέρεια και δεν άφησαν την Μπάρτσα να ξεφύγει (45-45 στο 25’). Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Λαπροβίτολα, που πήρε από το χεράκι τους «μπλαουγκράνα» και τους οδήγησε σε 8-0 σερί (53-45 στο 27’). Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να έχουν «αέρα» 8 πόντων (60-52).

Στην τελική ευθεία του αγώνα, οι προσωπικότητες ήταν αυτές που αποφάσισαν την εξέλιξη των πραγμάτων. Ο Νίκολα Μίροτιτς πήρε την μπαγκέτα, τελείωσε τις φάσεις κοντά στο καλάθι και μαζί κάθε γερμανική ελπίδα για ανατροπή. Βλέπετε, η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τις τρεις κατοχές, παρά τα όσα (σπουδαία) έκανε ο Οθέλο Χάντερ, ο οποίος -όχι απλά έβγαζε μεγάλες άμυνες, αλλά και- σκόραρε από την περιφέρεια.

Κάπως έτσι, η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη και μαζί το εισιτήριο για το Final Four, εκεί όπου την περιμένει εδώ και μια βδομάδα η Ρεάλ Μαδρίτης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-19, 31-37, 60-52, 81-72.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 8 (3/8 δίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Έξουμ 2, Σανλί, Σμιτς 2, Χέιζ (0/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λαπροβίτολα 26 (2/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 7/7 βολές), Αμπρίνες 8 (2), Κούριτς, Γιοκουμπάιτις 5 (1), Μίροτιτς 20 (7/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Καλάθης 10 (2/6 τρίποντα, 5 ασίστ).

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ – Μπαμπ 10 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Τόμας 6 (1), Χάντερ 18 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Γιάραμαζ 17 (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Λούτσιτς 6 (10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τζορτζ, Ομπστ 5 (1/4 τρίποντα), Ντζέντοβιτς, Ρούμπιτ 2 (0/3 σουτ, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σίσκο 8 (4/6 δίποντα), Ραντόσεβιτς.