Άγγιξαν τη νίκη οι UNIC S.Eagles, την πήρε όμως η First Shoot

0

Σε έναν άκρως αμφίρροπο αγώνα, ο οποίος χρειάστηκε και 5λεπτη παράταση για να βγει νικητής, η ομάδα της First Shoot Basket απέδρασε από το κλειστό του Αγίου Δομετίου επικρατώντας των UNIC Senior Eagles με 54-55, κάνοντας παράλληλα και άλμα στη Βαθμολογία ανεβαίνοντας προσωρινά στην 5η θέση. Oι UNIC Senior Eagles από την άλλη έφτασαν πιο κοντά από ποτέ στην 1η τους νίκη στο Πρωτάθλημα, όμως λίγο η απροσεξία, λίγο η έλλειψη ψυχραιμίας στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, τους στέρησαν τη χαρά της επιτυχίας.

Ο αγώνας χθες βράδυ ήταν από την αρχή μέχρι το τέλος του μία αναμέτρηση που κινούνταν σε τεντωμένο σχοινί, καθώς οι 2 ομάδες ακολουθούσαν κατά πόδας η μία την άλλη σε ολόκληρη σχεδόν τη διάρκειά του. Μετά το “αναγνωριστικό” πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο παραγωγικά ήταν και το χαμηλότερο από όλα (έκλεισε με 5-8), οι φιλοξενούμενοι φάνηκε να πατούν κάπως καλύτερα στο γήπεδο παίρνοντας μία διαφορά η οποία έφτασε μέχρι και το +8, με το ημίχρονο να κλείνει τελικά στο 22-27.

Στην επανάληψη όμως, οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα στροφές, ισοφάρισαν αρχικά και ακολούθως πέρασαν μπροστά στο σκορ (+7 το μεγαλύτερο τους προβάδισμα), κλείνοντας την 3η περίοδο με 39-35. Μέχρι τα μέσα περίπου της 4ης περιόδου, οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να έχουν ελαφρύ προβάδισμα (3-4 πόντων), όμως η ομάδα του Αντώνη Ρουσάκη κατάφερε σταδιακά να φέρει το ματς στα ίσα (41-41). Ακολούθησε μπαράζ χαμένων ευκαιριών εκατέρωθεν και για τις 2 ομάδες, με την κόρνα της λήξης να τις βρίσκει ισόπαλες 49-49 και το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Στην παράταση, ουσιαστικά οι γηπεδούχοι “αυτοκτόνησαν”, αφού 2′ πριν το τέλος προηγούνταν με +5 (54-49) και κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους. Μία τρίποντη οβίδα όμως του Γιώργου Γεωργίου έφερε ξανά τους φιλοξενούμενους σε απόσταση βολής, ενώ με 2 εύστοχες βολές του ίδιου παίκτη στο 1′ πριν τη λήξη έφερε το ματς και πάλι στα ίσα (54-54). Ακολούθησαν ένα χαμένο σουτ του Κουμή για την First Shoot και από ένα των Βασιλείου και Χοιρομερίδη για τους UNIC, ο Κύπρος Δημητρίου πήρε το ριμπάουντ και κέρδισε το φάουλ ουσιαστικά με τη λήξη του αγώνα. Στις καθοριστικές ελεύθερες βολές (σχεδόν σε νεκρό χρόνο), ο Δημητρίου ήταν συνεπής στη μία από τις δύο, η οποία ήταν υπεραρκετή για να δώσει το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος στην ομάδα του και τη νίκη με 54-55.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Κύπρος Δημητρίου, ο οποίος πέτυχε double-double (13 πόντοι, 21 ριμπάουντ, 3 ασσίστ), όπως και ο Γιώργος Γεωργίου (20 πόντοι, 10 ριμπάουντ), ενώ πολύτιμη ήταν η συνεισφορά και του Αντρέα Κουμή. Από την ομάδα του Σάββα Νικολάου ξεχώρισε ο Χάρης Χοιρομερίδης με 17 πόντους, με σημαντική βοήθεια από τους Χαραλάμπους και Βασιλείου.