Άγγιξε το θαύμα, λύγισε στην παράταση – Ο σπουδαίος Κεραυνός λύγισε στο Ντιζόν κάνοντας μας όμως περήφανους

0

Γλυκόπικρη γεύση από την σπουδαία παρθενική εμφάνιση στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης αλλά από την ήττα -εν τέλει- στο έξτρα πεντάλεπτο άφησε το ταξίδι του Κεραυνού στη Γαλλία.

Η ομάδα μας αν και βρισκόταν μπροστά στο σκορ καθόλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα (προηγήθηκε και με +20) λύγισε τελικά στην πίεση της Ντιζόν και ηττήθηκε στην 5λεπτη παράταση με 91-79 (72-72 η κανονική διάρκεια) από τους καταπληκτικούς Ζουλιέν (26 πόντοι) και Χόλστον (24 πόντοι).

Η ομάδα μας είχε ως κορυφαίους τους Ρόρι (23 πόντους) και Ροζέλ (22 πόντοι) και αν και κοίταξε σαν ίσος προς ίσον την σπουδαία γαλλική ομάδα θα νιώθει πως αδίκησε εαυτόν αφού άγγιξε μία τεράστια ευρωπαική νίκη.

Η ομάδα μας δε θα μπορούσε να ονειρευτεί καλύτερο ξεκίνημα στο παραμυθένιο αυτό ταξίδι στους ομίλους του Basketball Champions League αφού μετά το αρχικό 6-6 έστησε το δικό της ερυθροκίτρινο πάρτυ στο “Palais Des Sport De Dijon” αφού με τους Ροζέλ και Στυλιανού σε μεγάλα κέφια αλλά και άμυνα από γρανίτη έπιασε από το λαιμό τους σαστισμένους Γάλλους και με σερί 16-2 προηγήθηκε με 8-22. Κερασάκι στην τούρτα της γιορτής που έστησε η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη ήταν το buzzer beater του Νίκου Στυλιανού από… το Στρόβολο για το 8-25.

Σαφώς η αναμενόμενη ήταν η αντίδραση της ομάδας του Λορέντ Λεγκνάμ -οι φωνές του οποίου έφταναν από τα μικρόφωνα της Cytavision μέχρι τους τηλεοπτικούς μας δέκτες- και παρά το γεγονός ότι το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε το πρώτο -με τρίποντο του Νίκου Στυλιανού αυτή τη φορά από τη γωνία- για το 8-28, οι γηπεδούχοι βάζοντας μεγάλη πίεση πάνω στη μπάλα χάλασαν τις αποστάσεις στην επίθεση του Κεραυνού και με μπροστάρη τον Τζόνσον ξεκίνησαν να ροκανίζουν τη διαφορά γυρίζοντας και το μομέντουμ της αναμέτρησης φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και τους 4 (30-34) με τη λήξη του ημιχρόνου.

Το κοντινό του Γάλλου σκηνοθέτη στον σκεφτικό Χριστόφορο Λειβαδιώτη ήταν όλα τα λεφτά με τον Κύπριο τεχνικό να προσπαθεί να λύσει την σπαζοκεφαλιά του δευτέρου δεκαλέπτου. Και αν κρίνουμε από το τι ακολούθησε… μάλλον τα κατάφερε.

Οι Στροβολιώτες όχι μόνο δε μάσησαν από το σερί των γηπεδούχων αλλά βγήκαν από τα αποδυτήρια με το μαχαίρι στα δόντια και με τον Άχμαντ Ρόρι σε ημιάγρια κατάσταση γύρισαν ξανά μομέντουμ και διακόπτη.

Το αρχικό 32-36 έγινε 39-55 με τους Ρόρι και Ροζέλ να χτυπούν αλύπητα τις αλλαγές στην περιφέρεια των Γάλλων την ίδια ώρα που η ομάδα μας συνέχισε να δίνει στοχευμένα κάποια σουτ σε μια ομάδα που έδειξε εκνευριστική επιμονή και συμβιβασμό σε αυτό το κομμάτι. Το 3ο φάουλ του Τζόνσον που αποσύρθηκε στον πάγκο -και ήταν ίσως ο κορυφαίος των Γάλλων μέχρι εκείνη τη στιγμή- απλοποίησε τα πράγματα και όσο ο Χόλστον διατηρείτο σε… silent mode η ομάδα μας δεν είχε τίποτα να φοβηθεί. Το floater του Ζουλιέν μείωσε απλά σε 47-59 για τη λήξη της 3ης περιόδου.

Με τρίποντο μαχαιριά στην εκπνοή της πρώτης κατοχής ο σεσημασμένος Μπράντον Ροζέλ έστειλε τον Κεραυνό στο +15 όμως ο Χόλστον πήγε να πάρει μπρος και με 5 προσωπικούς μείωσε στους 10. Ο Λείβας πήρε γρήγορα-γρήγορα τάιμ άουτ για να ανακόψει το ρυθμό του δαιμόνιου Αμερικανού που με νέο γκολ-φάουλ μείωσε σε 55-62. Δυστυχώς οι γηπεδούχοι είχαν μπει για τα καλά στο παιχνίδι αφού με τον Ζουλιέν άξιο συμπαραστάτη του Χόλστον και με δύναμη πυρός την πιεστική άμυνα από το πρώτο τέταρτο του γηπέδου έφτασαν τη διαφορά στο καλάθι (62-64). Η άμυνα των ερυθροκιτρίνων αδυνατούσε να βρει λύση στον ασταμάτητο Χόλστον και με την ομάδα του Λεγκνάμ να βελτιώνει συνεχώς τα -αφύσικα- κακά της ποσοστά από την περιφέρεια πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (μετά το 4-2) με 67-64. Ο Κεραυνός ισοφάρισε εκ νέου με 3 ελεύθερες βολές του Ρόρι όμως ο Ζουλιέν είχε πάρει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα για το 72-69. Ο Ροζέλ με βόμβα από τα 8 μέτρα έφερε ξανά το ματς στην απόλυτη ισοπαλία (72-72) δίνοντας φιλί ζωής στην ομάδα μας.

Ο Χόλστον πήρε την ευθύνη για την τελευταία κατοχή με 20.3 να απομένουν και έστειλε την μπάλα στο σίδερο και το παιχνίδι στην παράταση.

Η ομάδα μας εκεί προηγήθηκε με μία ελεύθερη βολή του Ουίλιαμσον όμως λίγο η κούραση και λίγο οι εντυπωσιακοί Χόλστον και Ζουλιέν έγειραν την πλάστιγγα στη μεριά των γηπεδούχων με το σκορ να σταματά στο 91-79. Ένα τελικό σκορ που αδικεί την ομάδα μας και δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα της αναμέτρησης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-25, 30-34, 47-59, 72-72, 91-79 (Παράταση)