Άλωσε τη Λεμεσό ο Κεραυνός

0

Την εκτός έδρας νίκη επί του Απόλλωνα πανηγύρισε ο Κεραυνός για την 21η αγωνιστική της Basket League με 75-66.

Αν και η ομάδα της Λευκωσίας είχε τον έλεγχο, ο Απόλλωνας στάθηκε στο ύψος του και πάλεψε τον αγώνα. Ωστόσο οι «ερυθροκίτρινοι» ήταν καλύτεροι και έφυγαν με την νίκη. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ντάλντον Πέπερ με 24 πόντους (4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασσίστ). Ο Κεραυνός έχει προκριθεί στην ημιτελική φάση των play off και θα αγωνιστεί με την νικήτρια ομάδα από το ζευγάρι ΑΠΟΕΛ-Απόλλωνας, οι οποίες θα αγωνιστούν μεταξύ τους στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης.

Με τέσσερις πόντους από τους Πέπερ και Κινγκ ξεκίνησε το παιχνίδι ο Κεραυνός (4-0), ενώ στο 4’ το σκορ πήγε στο 7-2. Οι «γαλάζιοι» ήταν βελτιωμένοι στην συνέχεια και μέχρι το 7:30 μείωσαν στους δύο την διαφορά (13-11), ενώ στα επόμενα δυόμιση λεπτά έφεραν το σκορ στα ίσα (15-15).

Βελτιωμένη ήταν η εικόνα του Κεραυνού στην Β’ περίοδο, με το σκορ στο 12’ να πηγαίνει στο 23-17 και ενάμιση λεπτό αργότερα στο 27-20. Έπειτα ο Απόλλωνας ανέβηκε ξανά και με έξι πόντους (από τρεις οι Παντούρης-Τέρμαν) μείωσε σε 27-26 στα μισά της περιόδου. Ένα λεπτό αργότερα το σκορ ήταν στο 30-28 υπέρ του Κεραυνού, με την ομάδα του Στροβόλου να είναι βελτιωμένη στην συνέχεια, καταφέρνοντας μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου να πετύχει 12 πόντους, ενώ δέχθηκε τέσσερις, οδηγώντας το σκορ στο 42-32.

Από δύο πόντους πέτυχαν οι δύο ομάδες στο πρώτο λεπτό της τρίτης περιόδου (Ρος για Κεραυνό, Σάμουελς για Απόλλων) με το σκορ να πηγαίνει στο 44-34. Μέχρι το 23’ ο Κεραυνός αύξησε την διαφορά στους 14 πόντους (50-36), με τον Απόλλωνα να μειώνει τρία λεπτά αργότερα σε 53-46. Ενάμιση λεπτό πριν την ολοκλήρωση της περιόδου ο Απόλλωνας μείωσε στους τέσσερις (58-54) ενώ το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τον Κεραυνό να προηγείται με 63-56.

Μέχρι το 33’ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν εκ νέου στους πέντε την διαφορά, με το σκορ να είναι στο 66-61. Έπειτα ο Κεραυνός ήταν καλύτερος και μέχρι το 35:30 ήταν μπροστά στο σκορ με 72-62. Η ομάδα του Στροβόλου διατήρησε και στην συνέχεια το προβάδισμα της, όπου στο 38:30 το σκορ πήγε στο 75-64. Με το φινάλε του αγώνα οι «ερυθροκίτρινοι» πήραν την νίκη με τελικό σκορ 75-66.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 32-42, 56-63, 66-75

Απόλλωνας (Λούκας Αντωνίου): Μπλάκμον 5 (1), Παντούρης 16 (2), Σάμουελς 8, Ολισεμέκα 12, Πιττάκας 11 (3), Ηλιάδης, Τέρμαν 7, Άγγονας, Σωφρονίου, Τομάζος 7 (2).

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Πέπερ 24 (4), Μιχαήλ 10 (1), Κινγκ 10, Θεοχαρίδης 6 (1), Ρος 14 (2), Λοϊζίδης 2, Νεοφύτου 6 (2), Μάρκου 3 (1), Μπάρκερ, Κορωνίδης.