Άλωσε το «ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» η ΕΝΑΔ και άνοιξε λογαριασμό για την πρώτη νίκη επί της ΕΘΑ

0

Την πρώτη της φετινή νίκη στην Α’ Κατηγορία σημείωσε η ΕΝΑΔ Αγίου Δομετίου αφού πέρασε από το Τάσσος Παπαδόπουλος ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ κερδίζοντας την ΕΘΑ με 57-68.

Η ομάδα του Στουγιαννούδη πραγματοποίησε την πιο μεστή της φετινή εμφάνιση και με όπλο την εξαιρετική άμυνα βραχυκύκλωσαν τα ατού των Εγκωμιτών και απέδρασαν με σπουδαίο διπλό από την έδρα της ΕΘΑ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το σκορ εναλλασσόταν ανάμεσα στις ομάδες, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια. Στο 8′ το τρίποντο του Κυριακίδη έβαλε μπροστά την ΕΘΑ με 17-16, ενώ στον υπόλοιπο χρόνο της πρώτης περιόδου η ΕΝΑΔ πέτυχε τρίποντο με τον Κροφ και λέι απ με τον Φίσερ για να μπει μπροστά με τέσσερις πόντους (17-21).

Στο 12′ οι φιλοξενούμενοι μετά από δύο διαδοχικά καλάθια του Μόσλεϊ ανέβασαν τη διαφορά στους οκτώ πόντους (19-27), ενώ στο 17′ με τη βολή του Σέπου ήταν στους εννέα (25-34). Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το καλάθι του Χάρις που μείωσε στους πέντε (30-35).

Η ομάδα της Έγκωμης σμίκρυνε τις αποστάσεις στο 29′ με το τρίποντο του Ροδοσθένους να μειώνει στους δύο πόντους (42-44), με το συγκρότημα του Αγίου Δομετίου να ολοκληρώνει το τρίτο δεκάλεπτο με το καλάθι του Μόσλεϊ για να πάει η διαφορά στους τέσσερις (45-49).

Στο 34′ η ΕΘΑ κατάφερε να ισοφαρίσει με το τρίποντο του Ροδοσθένους (53-53), με τους φιλοξενούμενους να φτιάχνουν στη συνέχεια σερί 12 πόντων και στο 38′ το τρίποντο του Φίσερ έκανε το υπέρ τους 65-53. Η ΕΝΑΔ κράτησε στα εναπομείναντα λεπτά το προβάδισμά της και πανηγύρισε στο φινάλε το ροζ φύλλο με σκορ 68-57.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21, 30-35, 45-49, 57-68