Αναγέννηση – ΕΝΑΔ 66-46: Η 3η περίοδος, η Γουάιν και η Τσινακλίεβα ήταν οι… διαφορές!

0

Με το δεξί, ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Γυναικείο Πρωτάθλημα η Αναγέννηση Γερμασόγειας, η οποία στην αναμέτρηση που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στο «Σπύρος Κυπριανού», επικράτησε της ΕΝΑΔ με 66-46, καθώς στο ημίχρονο είχε προηγηθεί με 35-24.

Η νικήτρια, μετά το 15-16 της 1ης περιόδου πήρε το προβάδισμα και το κράτησε με σχετική άνεση στη συνέχεια.

Κάτι που είχε να κάνει, τόσο με την πίεση στην άμυνα, αλλά κυρίως λόγω του σκοραρίσματος της Γουάιν και της Τσινακλίεβα.

Όταν η διαφορά πλησίασε στους 20, με το τέλος της 3ης περιόδου (54-36), επί της ουσίας, το παιχνίδι «τελείωσε» εκεί, μιας και η ΕΝΑΔ δεν κατάφερε να αντιδράσει στην 4η περίοδο.

Όλα αυτά, είχαν σαν αποτέλεσμα να φθάσει σε μια σχετικά εύκολη επικράτηση η ομάδα της Λεμεσού με 66-46.

Διακυμάνσεις – Συμμετοχές – Πόντοι (τρίποντα)

Σκορ ανά περίοδο: 15-16, 20-8, 19-12, 12-10.

Σκορ ανά δεκάλεπτο: 15-16, 35-24, 54-36, 66-46.

Αναγέννηση (Η. Πιττάκας): Σούμπρα 7, Τσινακλίεβα 19 (3), Ξενοφώντος, Παυλίδου 2, Γουάιν 23, Γεννιτσάρη 6 (2), Σοφοκλέους 2, Καλλή 7.

ΕΝΑΔ (Τ. Μιραλλάης): Φραγκέσκου 4, Μ. Καλλιάνου 4, Χ. Καλλιάνου 16 (3), Ουάφα 3 (1), Μπράουν 17, Τσολιά 2, Στούππενου.