Αναντολού Εφές – Ζάλγκιρις 96-91: Έφτασε τις 17 νίκες στους τελευταίους 18 αγώνες!!!

0

Η Εφές έφτασε τις 17 νίκες στους τελευταίους 18 αγώνες της επικρατώντας με σκορ 96-91 της Ζάλγκιρις ενώ ο Σέιν Λάρκιν πέτυχε 20+ πόντους για 9ο σερί παιχνίδι!

Η Ζάλγκιρις έβαλε δύσκολα στην Εφές σκοράροντας 19/31 τρίποντα όμως η ομάδα του Εργκίν Αταμάν συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα στην EuroLeague, παρουσιάζοντας τρομερή συνέπεια σε όλη τη διάρκεια της σεζόν! Συγκεκριμένα η Εφές έφτασε τις 17 νίκες σε 18 αγώνες από τις 7 Νοεμβρίου και το 67-86 επί του Ολυμπιακού, γνωρίζοντας την ήττα μόνο από την ΤΣΣΚΑ στον… πόντο (80-81).

Ο αγώνας

Η Ζάλγκιρις αιφνιδίασε την Εφές στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο Sinan Erdem Dome (0-8) διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα ως το 6:46 όταν ο Τίμπορ Πλάις ισοφάρισε σε 13-13 κι έφτασε τους 6 πόντους με 3/3 δίποντα σε αυτό το διάστημα. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 19-20 όμως ο Βασίλιε Μίτσιτς βρήκε ρυθμό στην επίθεση, κάνοντας το 33-28 στο 14:50 για τους γηπεδούχους.

Παρ’ όλα αυτά, ο Κέι Σι Ρίβερς ήταν on fire πίσω από τα 6μ.75, σκοράροντας για το 40-43 του ημιχρόνου και φτάνοντας τα 4/5 τρίποντα στο πρώτο μέρος! Ακολούθως ο Ζακ ΛεΝτέι ανέβασε τη διαφορά στο +9 (54-63, 27:35) ωστόσο η Αναντολού Εφές έκανε επιμέρους σκορ 9-2 ως το τέλος της τρίτης περιόδου, μειώνοντας σε 63-65 στο 30′. Ο ΛεΝτέι ευστόχησε σε προσπάθεια για τρεις για το 65-71 στο 32:58 πριν ακολουθήσει το ξέσπασμα των γηπεδούχων!

Οι Κρούνοσλαβ Σιμόν και Σέιν Λάρκιν ανέβασαν στροφές στην επίθεση για την Εφές που προηγήθηκε 87-81 με 2/2 βολές του Αμερικανού γκαρντ. Η Ζάλγκιρις έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει όμως ο Λάρκιν σκόραρε εκ νέου για το 89-83, σφραγίζοντας τη νίκη των γηπεδούχων.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Εφές σούταρε με 60.5% στο δίποντο και είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σέιν Λάρκιν ήταν ξανά συγκλονιστικός, μετρώντας 25 πόντους με 11/11 βολές, 4/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 7 κερδισμένα φάουλ σε 34:40!

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Αρτούρας Μιλάκνις είχε 3 πόντους με 1/2 τρίποντα, σε 16:44.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κρις Σίνγκλετον βοήθησε την Εφές με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα ενώ κέρδισε 6 φάουλ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η ανάκαμψη του Λάρκιν στο β’ ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 40-43, 63-65, 96-91.