Ανετη νίκη για την ΑΕΚ

0

«Περίπατο» έκανε στο πρώτο της φιλικό, στην Σλοβενία, η ΑΕΚ αφού επιβλήθηκε άνετα της Σταρτ Λούμπλιν με 73-49.

To πρώτο της φιλικό, επί σλοβενικού εδάφους, έδωσε η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς με αντίπαλο την πολωνική Σταρτ Λούμπλιν που δεν μπόρεσε να σταθεί εμπόδιο για την «Ένωση».

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, η ΑΕΚ επέβαλε το ρυθμό της και με συνεχόμενους πόντους του Ουίλιαμς προηγήθηκε με 13-5, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με διαφορά 14 πόντων (26-12). Το μοτίβο παρέμεινε ίδιο και στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους Όουενς και Σάκοτα να… βγαίνουν μπροστά και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 40-25.

Ο Βασιλειάδης μπήκε… φουριόζος στο δεύτερο μέρος, πέτυχε δύο τρίποντα και «έγραψε» το 54-25 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Με τον Όουενς να κυριαρχεί στη ρακέτα, η ΑΕΚ συνέχισε να κάνει «πάρτι» και η διαφορά ξεπέρασε τους 30 (63-30) με τη λήξη της τρίτης περιόδου. Τελικά, η επικράτηση ήρθε με διαφορά 24 πόντων για τους «κιτρινόμαυρους» και σκορ 73-49.

Ο νεοαποκτηθείς σέντερ, Τζος Όουενς, ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Ένωσης» με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ στους 11 σταμάτησε ο Κώστας Βασιλειάδης ευστοχώντας σε τρία τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 26-12, 40-25, 63-30, 73-49

Πηγή: sdna.gr