Άνετο πέρασμα από τα Τρίκαλα, με “σούπερ” Αθηναίου!

0

Ο Ολυμπιακός με… φόρα από την Πόλη, επικράτησε των Τρικάλων εκτός έδρας με 81-60 και παρέμεινε αήττητος για 9ο σερί παιχνίδι στην Basket League.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Στο ξεκίνημα οι “ερυθρόλευκοι” δεν ξεκίνησαν καλά και έμειναν πίσω στο σκορ. Ωστόσο μετά το πρώτο 5λεπτο βρήκαν τον ευατό τους και με ένα μικρό σερί 8-0 κατάφεραν να τελειώσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 18-14. Στην συνέχεια δεν έδωσαν δικαιώματα στα Τρίκαλα και με τον Αθηναίου να είναι σε εξαιρετική μέρα κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το ευρύ 48-29.

Στο δεύτερο μέρος πέραν του Αθηναίου, εξαιρετικά στοιχεία έδειξε και ο Πάτρικ Γιανγκ, ο οποίος με 7 σερί πόντους στην 3η περίοδο έδειξε να πατάει πολύ καλύτερα και να διατηρεί τη διαφορά του Ολυμπιακού. Στην 4η περίοδο οιδ δύο ομάδες δοκίμασαν σχήματα και πρόσωπα με αποτέλεσμα η διαφορά να μείνει σε αυτά τα επίπεδα και τους “ερυθρόλευκους” να φεύγουν με ένα ξεκούραστο “διπλό”.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 29-43, 44-67, 60-81.

MVP: Ο Γιάννης Αθηναίου με 23 πόντους και 4 ασίστ έδειξε να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και άρπαξε ακόμα μία ευκαιρία από τα μαλλιά, αποδεικνύοντας πως ανά πάσα στιγμή μπορεί να προσφέρει.

KEY FACTOR: Η σοβαρότητα του Ολυμπιακού, ο σεβασμός στον αντίπαλο και το βάθος του πάγκου.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ: Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΩΝ ΗΤΤΗΜΕΝΩΝ: Ο Κάφεϊ με 12 πόντους ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Καστρίτης): Κάφεϊ 12 (2), Μπιρούτα 12 (2), Τσαγκαράκης 2, Μπάρλοου 8 (1), Χότον 7, Μανωλόπουλος 3, Λίποβι 4, Άτιτς 5 (1), Πουλιανίτης 5 (1), Καλλές 2, Βαρυτιμιάδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 9, Μπιρτς 4, Γιανγκ 9, Παπαπέτρου 8, Σπανούλης 6 (1), Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 10 (2), Χάκετ 2, Λοτζέσκι 4, Αθηναϊου 23 (2).