ΑΝΟ: “Δεν είχαμε τύχη, συγκλονιστικός Γρηγόρης Παντούρης”

0

Το μήνυμα της μπασκετικής Ανόρθωσης μετά την ήττα από την ΑΕΛ στο συναρπαστικό παιχνίδι…

Δεν είχε την τύχη με το μέρος της η ομάδα μας, στον νοκ-άουτ αγώνα για την προημιτελική φάση του κυπέλλου, παιχνίδι που έγινε στην αίθουσα “Τ. Παπαδόπουλος-Ελευθερία”.ωΜετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, η ομάδα της ΑΕΛ νίκησε με σκορ 87-86.

Πολύ καλό ξεκίνημα για την ομάδα μας, η οποία προηγήθηκε με 8-2. Στη συνέχεια η ΑΕΛ, ισοφάρισε σε 10-10 και προηγήθηκε με 20-17 και με το σκορ αυτό, έκλεισε η πρώτη περίοδος του αγώνα.
την αρχή της δεύτερης περιόδου, η ομάδα μας έμεινε πίσω στο σκορ με 33-23, αφού δεν έκανε καλό ξεκίνημα.

Έπειτα, η διαφορά μειώθηκε στους 5 πόντους (33-28), αλλά και πάλι η αντίπαλος ομάδα ανέβασε τη διαφορά στους 10 πόντους (40-30). Η Ανόρθωση επανήλθε, καθώς μείωσε στους 4 πόντους και με το σκορ στο 43-39, τελείωσε το πρώτο ημίχρονο.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου η ΑΕΛ κρατούσε ένα ελαφρύ προβάδισμα. Όμως οι παίκτες μας συνέχισαν να παλεύουν και στο 27′ προηγήθηκαν με 57-56.

Με την λήξη της τρίτης περιόδου, η ΑΕΛ προηγήθηκε με 64-61.
Δυνατό το ξεκίνημα της ομάδας μας στην τέταρτη περίοδο, που προηγήθηκε με 73-69 στο 33′. Όμως στη συνέχεια η αντίπαλος ομάδα, προηγήθηκε με 76-73 (36′).

Το παιχνίδι όδευε προς ένα δραματικό φινάλε.
Στο 39′ το σκορ ήταν 79-78 για την ΑΕΛ. Με καλάθι του Πάρκερ, η ομάδα μας προηγήθηκε με 80-79, 38 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Έπειτα η ΑΕΛ προηγήθηκε με 84-80, αλλά με τρίποντο του Παντούρη, η Ανόρθωση μείωσε σε 84-83, 9 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος.

Όμως τελικά, η ομάδα μας έχασε με 87-86, μένοντας εκτός συνέχειας για τη διοργάνωση του κυπέλλου.
Πρέπει όμως να γίνει μια ειδική αναφορά στην συγκλονιστική εμφάνιση του αειθαλούς άσου της ομάδας μας, του Γρηγόρη Παντούρη, που σημείωσε 24 πόντους.

Οι συμμετοχές και οι πόντοι της Ανόρθωσης: Μπάνιαρντ 16 (2), Πάρκερ 10, Μάλορι 20 (2), Μάρκου 13 (3), Παντούρης 24 (4), Σέπος 3 (1), Ασωνίτης, Γρηγορίου, Μαυρομμάτης, Χαραλάμπους