Ανόρθωση: Σαραντάρα στην ΕΘΑ

0

Με νίκη της Ανόρθωσης, ολοκληρώθηκε το πρώτο χρονικά παιχνίδι για την 21η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα της 2ης τεχνικής σχολής Λεμεσού.

Η ομάδα της Αμμοχώστου, επικράτησε της ΕΘΑ με 77-37, φθάνοντας έτσι στην 9ης της νίκη σε 18 αγώνες, ενώ η ΕΘΑ δέχθηκε την 1η φετινή της ήττα.

Κορυφαίος για τη νικήτρια, ήταν ο Paulicap (10 πόντοι, 2/5 βολές, 4/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 16 ριμπάουντ)

Η μετέπειτα νικήτρια, πήρε από την αρχή το προβάδισμα (8-0) και παρά το ότι στη συνέχεια η ΕΘΑ βρήκε κάποιες λύσεις, χάριν στις οποίες μείωσε σε 12-6, ακολούθησε ένα σερί της γηπεδούχου με 10-0 και έτσι, στο 10λεπτο προηγήθηκε με 22-6.

Η Ανόρθωση συνέχισε να διευρύνει τη διαφορά και στις αρχές της 2ης περιόδου και το προβάδισμα της, ξεπέρασε τους 20 πόντους, όταν προηγήθηκε με 33-12 στο 14`, ενώ η ψαλίδα άνοιξε και άλλο στη συνέχεια και έτσι, με τη λήξη του ημιχρόνου, η Ανόρθωση, ήταν μπροστά με 44-21.

Όμοιο το σκηνικό και στην 3η περίοδο, όπως και στις δυο προηγούμενες. Η γηπεδούχος συνέχισε να ανεβάζει τη διαφορά, χάριν στην υπεροπλία της, τη στιγμή που οι Κύπριοι παίκτες της ΕΘΑ, προσπαθούσαν για το καλύτερο. Στο 30`, η Ανόρθωση, είχε το προβάδισμα με 62-25.

Στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, η διαφορά ξεπέρασε τους 40 πόντους (66-25) ενώ το χρονικό διάστημα που απέμενε, ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την Ανόρθωση να κερδίζει τελικά το παιχνίδι με

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-06, 44-21, 62-25, 77-37.

Ανόρθωση (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Βάρσος 6 (2), Sanadze 11 (1), Davis 19 (1), Τομπάζος 3 (1), Paulicap 10, Freeman 6, Ελευθερίου 10 (2), Κωνσταντίνου 7, Βύρωνος 5 (1), Αντωνίου.

ΕΘΑ (Χρίστος Στυλιανίδης): Κωνσταντίνου 2, Χριστοδουλίδης 11, Ορφανός 5 (1), Νεοφύτου 10 (2), Κυριακίδης 9, Μαμαλίγκας, Γεωργίου, Χριστοδούλου, Γκόρμαν, Μαυρομιχάλης, Χριστοφόρου, Μάτσης.