Anorthosis Basketball – News Letter από Τμήμα επικοινωνίας

0

Θέμα: Παιχνίδι κυπέλλου με Phoenix MJ Basket Plus

Νίκη-πρόκριση στην τετράδα του κυπέλλου Γυναικών, σημείωσε το απόγευμα της Κυριακής η ομάδα μας, καθώς στην αναμέτρηση που διεξήχθη στην αίθουσα της 2ης τεχνικής σχολής Λεμεσού, επικράτησε του Phoenix MJ Basket Plus με σκορ 65-42.

Η ομάδα μας είχε πάρει από την αρχή ένα σταθερό προβάδισμα, το οποίο ωστόσο, δεν έφθασε σε επίπεδα σχετικής ασφάλειας και έτσι, μετά το 11-4 στο 10λεπτο, το σκορ στο ημίχρονο έγινε 27-18, πάντα για την ομάδα μας.

Θα λέγαμε ότι η 3η περίοδος, ήταν η καθοριστική, που έγειρε την πλάστιγγα προς την πλευρά της ομάδας μας για τα καλά, μιας και το σκορ έγινε 47-28 στο 30` και έτσι, στην 4η και τελευταία περίοδο, η διαφορά συντηρήθηκε.

Κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να φθάσει στη νίκη η Ανόρθωση, κερδίζοντας το παιχνίδι με 65-42 και συνάμα, ένα από τα τέσσερα εισιτήρια για την ημιτελική φάση του κυπέλλου.

Αξιοσημείωτο ήταν το ότι ο προπονητής της ομάδας μας κ. Άριστος Αρίστου, έδωσε χρόνο συμμετοχής και στις 12 παίκτριες που ήταν στην αποστολή για την αναμέτρηση.

*Οι πόντοι και οι συμμετοχές της Ανόρθωσης: Αναξαγόρου, Μενελάου 5, Πάγκαλος 8 (1), Ράτσα 19 (2), Πιττάκα 4, Κωνσταντίνου, Ρουσσάκη 6, Γεωργίου, Ιωάννου, Χαραλάμπους, Βάχεβα, Ντέλβα 23.