Απάντησε… Πειραιώτικα ο Ολυμπιακός και «άλωσε» το Μονακό

0

Ο Ολυμπιακός καρδιοχτύπησε αλλά έδρεψε καρπούς στο φινάλε για την εκπληκτική εμφάνιση των πρώτων τριών δεκαλέπτων. Ήταν ψύχραιμος με 8/8 βολές στο τελευταίο λεπτό, απάντησε στο break της Μονακό, έκανε το 1-2 στη σειρά (83-87) και… ετοιμάζει βαλίτσες για Final 4.
«X-Factor» ο Λούντζης, προβάδισμα η Μονακό

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τι δύο ομάδες να έχουν ρυθμό, να έχουν πλάνο στο παιχνίδι τους, αλλά μία συνθήκη να δημιουργείται μόλις στα πρώτα 92″, αφού ο Τζέιμς χρεώθηκε με 2 φάουλ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 4′ με 5-6 για πρώτη φορά στην αναμέτρηση, με τη Μονακό να ισοφαρίζει σε 9-9 στο 5′. Ο «X-Factor» των «ερυθρόλευκων» στην πρώτη περίοδο ήταν ο Λούντζης, με τον Έλληνα άσο να μπαίνει στο παρκέ, να πετυχαίνει 5 πόντους και τους Πειραιώτες στο 7′ να διαμορφώνουν το 14-18, με τον Φαλ να κυριαρχεί και στις δύο ρακέτες. Οι γηπεδούχοι όμως στη συνέχει ανέβασαν την πίεση στην άμυνα και με σερί 6-0 πέρασαν μπροστά με 20-18, με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκει μπροστά τη Μονακό με 23-19 και το πρόβλημα του Ολυμπιακού να ακούει στο όνομα Φαλ, που χρεώθηκε με 2 φάουλ.

Ο Σλούκας το «αντίδοτο» στον Τζέιμς

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι Μονεγάσκοι έφτασαν στο +6 (25-19), με τους παίκτες του Μπαρτζώκα να μην αφήνουν τη Μονακό να ξεφύγει και να μειώνουν στο 13′ σε 25-24. Ο Ολυμπιακός μάλιστα στη συνέχεια έφερε τούμπα το παιχνίδι και και προηγήθηκε με 28-31 στο 15′, με πρωταγωνιστή τον Βεζένκοφ, που έφτασε τους 8 πόντους και έγινε πρώτος σκόρερ στο ματς μέχρι τότε. Ο Τζέιμς πήρε όμως το «όπλο» του και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 33-31 στο 16′, με τους «ερυθρόλευκους» να απαντάνε άμεσα και με σερί 7-0 να ξεφεύγουν για πρώτη φορά στην αναμέτρηση με 5 πόντους (33-38) στο 17′. Η Μονακό ακούμπησε την μπάλα στη ρακέτα, βρήκε πόντους από τον Μοτεγιούνας ( 9π.) και στο 19′ πήρε και πάλι το προβάδισμα με 41-40, με τον Τζέιμς να έχει φτάσει ήδη τους 13 πόντους. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα επιθετικό κρεσέντο του Σλούκα και το σκορ στο 41-45.

Με άμυνα από το Game 1 στο +13 ο Ολυμπιακός

Στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου η άμυνα του Ολυμπιακού θύμισε κάτι από το Game 1, δυσκόλεψε πολύ τη Μονακό και με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Ντόρσεϊ και Παπανικολάου πήρε για πρώτη φορά στο ματς διαφορά 8 πόντων (43-51) στο 22′. Το προβάδισμα των «ερυθρόλευκων» ωστόσο εξανεμίστηκε γρήγορα, με τους γηπεδούχους να «τρέχουν» σερί 7-0 και να ισοφαρίζουν στο 24′ σε 51-51. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα απάντησαν άμεσα και έκοψαν τον ρυθμό των γηπεδούχων, με καλή κυκλοφορία της μπάλας πήραν και πάλι προβάδισμα με 51-63 στο 28′, φτάνοντας πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά στο ματς. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ακόμα και με 53-67 στο 29′, με τη Μονακό να αδυνατεί να ακολουθήσει τον ρυθμό των «ερυθρόλευκων» και να βρίσκει σκορ με το… σταγονόμετρο και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκει τους Πειραιώτες μπροστά με 58-71.

‘Εδειξε τάσεις αυτοκτονίας αλλά έκανε το break

Ο Ολυμπιακός έδειχνε να πατάει καλά στα πόδια του, είχε επιβάλλει και τον ρυθμό του, με τους Πειραιώτες να προηγούνται με 58-73 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά η συνέχει ήταν καταστροφική. Η Μονακό αντέδρασε, οι «ερυθρόλευκοι» χαλάρωσαν και έχασαν το μυαλό τους, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 69-73 στο 34′, με σερί 10-0 και να ρίχνουν τη διαφορά και πάλι σε μονοψήφια τιμή, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν μόλις 2 πόντους σε 5 λεπτά! Ο Σλούκας από την γραμμή των βολών έβαλε τέλος στην επιθετική δυστοκία των Πειραιωτών, με τον ηγέτη του Ολυμπιακού με 4 συνεχόμενους πόντους να διαμορφώνει το 69-77 στο 37’. Η Μονακό αντέδρασε, δεν το έβαλε κάτω και στο 38′ με σερί 8-0 και τον Λι να εμφανίζεται στο παρκέ ισοφάρισε σε 77-77 και έβαλε «φωτιά» στο ματς. Στο 39′ και πάλι ο Λι με νέο τρίποντο έδωσε προβάδισμα στη Μονακό με 80-79, μετά το 41-40 του πρώτου μέρους, με τον Ουόκαπ στο 1:16 από την γραμμή των βολών να κάνει το 80-81. Στα 35″ ο Τζέιμς αποβλήθηκε με 5 φάουλ και ο Βεζένκοφ με 2/2 βολές έκανε το 80-83. Ο Βέστερμαν στα 10″ αστόχησε σε λέι απ, με τον Βεζένκοφ να διώχνει την μπάλα πάνω από το καλάθι και τον Ουόκαπ και πάλι από την γραμμή να διαμορφώνει το 80-85. Στα 5″ ο Μπέικον με τρίποντο μείωσε σε 83-85, αλλά ο Σλούκας ήταν ψύχραιμος από την γραμμή των βολών και έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό με 83-87.

Λεφτά στην Τράπεζα (Μετακίνηση 3): Ο Κώστας Σλούκας ήταν όλα τα λεφτά για τον Ολυμπιακό. Ήταν κομβικός στην πολύ καλή τρίτη περίοδο των «ερυθρόλευκων», αλλά κυρίως δήλωσε «παρών» στο κακό διάστημα των Πειραιωτών στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Γίνε Πρόεδρος: Ο Ολυμπιακός κινδύνεψε στην τέταρτη περίοδο να χάσει ότι είχε χτίσει στις υπόλοιπες τρεις. Αν οι «ερυθρόλευκοι» θέλουν να τελειώσουν τη σειρά, πλέον ξέρουν τι δεν πρέπει να κάνουν.

Lockdown: Ο Πάρις Λι είναι από τους παίκτες που όχι μόνο δίνουν πολύτιμες λύσεις στη Μονακό, αλλά μπορούν να φανούν κομβικοί. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν πραγματικά άφαντος σε σχεδόν όλο το ματς. Όταν πήρε μπρος με δύο τρίποντα έδωσε προβάδισμα στους Γάλλους, αλλά ήταν πλέον αργά για την ομάδα του.

Τελετές «Το Κοράκι» (Μετακίνηση 5): Οι Σάσα Πουκλ, Χουάν Κάρλος Γκαρσία και Αν Πάντερ έβαλαν νωρίς «φωτιά» στο ματς, χρεώνοντας τον Τζέιμς με δύο φάουλ στα 92″, χωρίς να δείξουν στη συνέχεια την ανάλογη… ευαισθησία στο σκληρό παιχνίδι.

Πόση αλήθεια αντέχεις; Ο Ολυμπιακός στην τρίτη περίοδο εμφανίστηκε όπως και στο Game 1 στο ΣΕΦ, με τους «ερυθρόλευκους» να «πνίγουν» με την άμυνά τους τη Μονακό και να κρίνουν σε μεγάλο βαθμό την υπόθεση νίκη. Αν οι «ερυθρόλευκοι» θέλουν να τελειώσουν την πρόκριση στο Game 4 δεν έχουν παρά να εμφανίσουν το ίδιο πρόσωπο.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 41-45, 58-71, 83-87

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Λι 8 (2/5 τρίποντα, 2 λάθη), Μπέικον 23 (4/9 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 0/2 βολές), Βέστερμαν (0/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τόμας 15 (6/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μότουμ, Μοτιεγιούνας 9 (4/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ουαταρά, Άντζουσιτς 3 (1/6 σουτ, 1/2 βολές, Χολ 12 (5/5 δίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Τζέιμς 13 (0/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 10/10 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 13 (1/1 δίποντο, 2/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 λάθος), Ντόρσεϊ 11 (2/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/3 βολές), Λούντζης 5 (1), Λαρεντζάκης, Φαλ 8 (4/5 δίποντα, 1/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Σλούκας 21 (5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Βεζένκοβ 17 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/8 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Πρίντεζης, Παπανικολάου 7 (1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη, 2 μπλοκ), Ζαν Σαρλ 4 (4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ.