Απίστευτη νίκη των Moufflons με ανατροπή επί των All’d Stars

0

Σε ένα συναρπαστικό πλην αυστηρώς ακατάλληλο για καρδιακούς αγώνα, η γυναικεία ομάδα των Moufflons κέρδισε χθες βράδυ τις All’d Stars με 42-40, φτάνοντας πλέον τις 2 νίκες σε ισάριθμα παιγνίδια και απολαμβάνοντας τη μοναξιά της κορυφής με 4 βαθμούς. Για την ομάδα των All’d Stars, το συγκεκριμένο παιγνίδι όπως χάθηκε θα μπορούσε κάλλιστα να είχε κερδηθεί, αν υπήρχε λίγη περισσότερη προσοχή στα τελευταία στάδια του αγώνα, όπου κυριολεκτικά τους γλύστρισε η νίκη μέσα από τα χέρια.

Ο αγώνας χθες βράδυ στο Γυμνάσιο Αγίου Στυλιανού ήταν συναρπαστικός και κράτησε σε αγωνία όσους είχαν την τύχη να τον παρακολουθήσουν, όπως φυσικά και τις παίκτριες που έλαβαν μέρος. Το πρώτο δεκάλεπτο είχε μάλλον αναγνωριστικό χαρακτήρα, αφού και οι 2 ομάδες μπήκαν κάπως μουδιασμένες με αποτέλεσμα να λήξει με το πολύ χαμηλό 6-6. Στο 2ο δεκάλεπτο όμως, οι γηπεδούχες πήραν τα ηνία του αγώνα και κατάφεραν μέχρι τη λήξη του Α’ μέρους να προηγούνται με 19-12 και να δείχνουν ότι ήταν το φαβορί για τη νίκη.

Αντίθετη άποψη όμως είχαν οι φιλοξενούμενες, οι οποίες αμέσως μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν ουσιαστικά να εξανεμίσουν το προβάδισμα των Moufflons με την 3η περίοδο να λήγει με 26-25 και το παιγνίδι ουσιαστικά να ξαναρχίζει από την αρχή. Στην 4η και καθοριστική περίοδο έγιναν τα πάντα. Μέχρι τα μισά περίπου, οι 2 ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τις All’d Stars να έχουν ελαφρύ προβάδισμα.

Λιγότερο από 2 λεπτά πριν τη λήξη, η ομάδα της Άντρης Χατζημπέη προηγούνταν με +6 (33-39) και όλα έδειχναν ότι θα έπαιρνε ένα σπουδαίο διπλό. Ένα έμμεσο τρίποντο της Ευρυπίδου όμως και ακολούθως ένα καλάθι της Κόνιαλη 40” πριν το τέλος έφερε τη διαφορά στο -1 (38-39). Η Χατζημπέη ευστόχησε στη συνέχεια σε 1/2 βολές κάνοντας το 38-40, όμως η Τσίκκου με άλλο ένα έμμεσο τρίποντο (καλάθι και φάουλ) έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στην ομάδα της Νίκης Τελώνη με 41-40 μόλις 20” πριν τη λήξη, ενώ το τελικό 42-40 έγραψε η Ευρυπίδου με άλλη μία εύστοχη βολή σχεδόν με το σφύριγμα της λήξης.

Από τις νικήτριες ξεχώρισε η Λίζα Ευρυπίδου, η οποία σημείωσε double-double (10 πόντους, 10 ριμπάουντ), ενώ πολύτιμη ήταν η συνεισφορά και των Krupiy και Τσίκκου. Από τις ηττημένες, MVP ήταν η Έλενα Καλλή, η οποία επίσης σημείωσε double-double (10 πόντοι, 13 ριμπάουντ), ενώ σημαντική ήταν η συμβολή και των Χατζημπέη και Κασσιανή. Πάντως, αν η ομάδα των All’D Stars έχει κάτι να μέμφεται για την χθεσινή ήττα, θα μπορούσε να είναι και το αρκετά χαμηλό ποσοστό ευστοχίας στις ελεύθερες βολές, το οποίο σε αγώνες που κρίνονται στις λεπτομέρειες συχνά αποδεικνύεται καθοριστικό.