Απίστευτη πρόκριση για τους Πολωνούς, ξέραναν τον Ντόντσιτς

0

Μπορεί η Σλοβενία να έκανε μία μεγάλη ανατροπή και να βρέθηκε από το -23 στο +4, ωστόσο η Πολωνία του τρομερού Πονίτκα έδειξε χαρακτήρα και πήρε τη μεγάλη πρόκριση για τα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ (90-87).

Αυτή κι αν ήταν έκπληξη. Το απόλυτο αουτσάιντερ η Πολωνία έριξε στο καναβάτσο την πρωταθλήτρια Ευρώπης Σλοβενία του Λούκα Ντόντσιτς.

Η Πολωνία έκανε ένα μαγικό πρώτο ημίχρονο που είχε ως αποκορύφωμα το προβάδισμα των 23ων πόντων δύο λεπτά πριν το τέλος του.

Η κατάσταση άλλαξε άρδην στο τρίτο δεκάλεπτο όπου η παρέα του Λούκα Ντόντσιτς έσβησε τη διαφορά. Μάλιστα στο 32′ προηγήθηκαν με 68-64 και έδειξαν να καθαρίζουν τη νίκη. Έλα όμως που οι πολωνοί αποδείχθηκαν σκληρά καρύδια και με ηγέτες τους Πονίτκα και Σλότερ κατάφεραν στο 36′ να προσπεράσουν με 80-76.

Μάλιστα στο 37′ ο Ντόντσιτς βγήκε εκτός αγώνα με 5 φάουλ και η Πολωνία ξέφυγε με 82-76. 2,5 λεπτά πριν το τέλος η διαφορά πήγε στους οκτώ για τους Πολωνούς ενω στο 39’εγινε το 89-80. Η Σλοβενία μείωσε σε 90-87 31,4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος αλλά δεν πέτυχε άλλον πόντο. Οι Σλοβένοι διαμαρτύρονται για φάουλ στην τελευταία φάση του αγώνα αλλά αυτό μικρή σημασία έχει. .