Απίστευτο! Οι Γάλλοι το έκαναν ξανά!

0

Όπως στον αγώνα με την Τουρκία έτσι και απέναντι στην Ιταλία οι Γάλλοι ήταν με την πλάτη στον τοίχο και εκμεταλλευόμενοι την έλλειψη ψυχραιμίας των αντιπάλων τους προκρίθηκαν στα ημιτελικά Ευρωμπάσκετ (93-85).

Στο ματς με την Τουρκία ήταν οσμάν που είχε μηδέν δύο βολές και έδωσε το δικαίωμα στη Γαλλία να στείλει το ματς στην παράταση και εν τέλει να το κερδίσει.

Στο σημερινό παιχνίδι με την Ιταλία ήταν η σειρά του Φοντεκιο να πετάξει τα σκουπίδια δύο βολές με το σκορ στο 77-75 υπέρ της ομάδας του 16″ πριν το τέλος. Η Γαλλία το εκμεταλλεύτηκε και με λει απ του Ερτέλ έστειλε το ματς στην παράταση όπου και το κέρδισε.

Πλέον η Ιταλία περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στα ημιτελικά από τη βραδινή αναμέτρηση της Σλοβενίας με την Πολωνία.

Η Γαλλία ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 27-20. Ιταλία βελτίωσε την άμυνα της στο δεύτερο δεκάλεπτο με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 38-31.

Στην τρίτη περίοδο οι Ιταλοί έκαναν τη μεγάλη τους αντεπίθεση και με επιμέρους 31-18 έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 62-56.

Όπως ήταν αναμενόμενο στο τέταρτο δεκάλεπτο ο αγώνας είχε τον χαρακτήρα ντέρμπι με τον ερτέλ να προσπαθεί να ανατρέψει την κατάσταση.

Στο 37′ η Γαλλία μείωσε σε 70-68 όμως οι Ιταλοί απάντησαν με ένα επιμέρους 5-0 για το 75-68 του 38′.

Οι τρικολόρ έκαναν ένα σερί 4-0 και μείωσαν σε 75-73 ενάμιση λεπτό πριν το τέλος. Με 16 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη ο Φοντεκιο είχε 0/2 βολές και όταν με λέι απ στα 5,2″ έφερε το ματς στα ίσια (77-77). Ο Φοντεκιο αστόχησε στην εκπνοή και το ματς πήγε στην παράταση.

Εκεί οι Γάλλοι με την ψυχολογία στα ύψη πήραν τη νίκη και την πρόκριση για τον μεγάλο ημιτελικό.