Απλά ανώτερη η ΑΕΚ/Πλήγμα με Χριστοδούλου που δεν παίζει στον τελικό

0

Πιο ουσιαστική, πιο αποτελεσματική με μεγαλύτερη θέληση για την νίκη οι παίκτες του Λείβα! Τα δύο γκαρτς Μπράουν και Χολινγορθ κουβάλησαν την ομάδα επιθετικά ειδικά στο 1ο ημίχρονο και στην συνέχεια ακολούθησαν και οι άλλοι, με τρίποντες βόμβες του Σίζο και Χαντ. Ο Ιάκωβος έδωσε οργανωτικές λύσεις όταν έκαιγε η μπάλα και έβαλε και το τρίποντο μαχαιριά μπροστά από τον πάγκο του Κεραυνού. Η εμπειρία του Κορωνίδη βοήθησε στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού!

Στη άμυνα η ΑΕΚ ήταν πιο διαβασμένη και περιόρισε τα ατού του Κεραυνού! Ο Κρουμπάλι έπαιξε μόνο 16 λεπτά αφού βγήκε με πέντε φάουλ και ο Σάιμον ήταν εκτός λόγο τραυματισμού. Η απουσία του Σάιμον άφησε μεγάλο κενό στα αμυντικά πλάνα του Κακιούζη. Ο Νίκος Στυλιανου πάλευε μόνος του κατά διαστήματα την ΑΕΚ και δεν είχε σημαντική βοήθεια. Ο Μίσουλα και ο Τόμας περιορίστηκαν και δεν ήταν ουσιαστικοί. Σίγουρα δεν είναι οι λόγοι που έχασε ο ΚΕΡΑΥΝΟΣ αλλά η ΑΕΚ έδειξε να έχει περισσότερες λύσεις επιθετικά χθες το βράδυ! Αμυντικά δεν το συζητώ. Ο Λείβας έκανε ΜΑΤ στον Κακιούζη!

Το κεντρικό νόημα… Η ΑΕΚ το ήθελε περισσότερο!

Ο Ανδρέας Χριστοδούλου αποχώρησε υποβασταζόμενος, αλλά και καταχειροκροτούμενος από όλο το γήπεδο και διαμετακομίσθηκε για παροχή ιατρικής περίθαλψης και τοποθετήθηκε γύψος στο πόδι του. Το σκορ ήταν 18-11 υπέρ του Κεραυνού και μετά από αυτό το σημείο οι παίκτες της ΑΕΚ αντέδρασαν! Απλά πείσμωσαν και έπαιξαν για το συμπαίκτη τους!

Να του ευχηθούμε ταχεία ανάρρωση και να επιστρέψει καλύτερος από πριν!