ΑΠΟΕΛ έτοιμο για ΚΟΥΠΑ – Αποκαθήλωσε την ΑΕΚ και θέλει ΚΥΠΕΛΛΟ!

0

Πραγματοποιώντας την καλύτερη του φετινή εμφάνιση ο ΑΠΟΕΛ επιβλήθηκε της ΑΕΚ στον 2ο -χρονικά- προημιτελικό μέσα στο Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία με σκορ 83-74 , έριξε στο καναβάτσο την κάτοχο του τίτλου και πέρασε στα ημιτελικά όπου θα περιμένει τον νικητή του Κεραυνός-Απόλλων.

Η ομάδα του Μάριου Αργυρού πανηγύρισε μια τεράστια νίκη -την μεγαλύτερη μέχρι στιγμής στην σεζόν- έχοντας σε μεγάλο βράδυ την τριπλέτα των Αμερικανών και ηγέτη τον σταρ της ομάδας, Σερ Ντόμινικ Πόιντερ. Οι γαλαζοκίτρινοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και με τον Τράβιν Τιμποντό να βρίσκεται παντού σε άμυνα και επίθεση και μετά το αρχικό 13-11 έτρεξε ένα σερί 13-4 για να κλείσει το δεκάλεπτο προηγούμενο με +7 (24-17).

Ο ρυθμός κατέβηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται πιο νευρικές. Ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε με +9 (24-33) προτού οι Λαρνακείς με Σιζόπουλο και Σνάιντερ μειώσουν ξανά στο καλάθι (31-33) πριν ο Σιμιτζής στείλει τους γαλαζοκίτρινους στα αποδυτήρια με το +6 (39-33).

Στο 23′ με το λέι απ του Θιμποντό η ομάδα της Λευκωσίας ανέβασε τη διαφορά της σε διψήφιο αριθμό (37-48). Δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου οι «κιτρινοπράσινοι» με δύο σερί τρίποντα του Κορωνίδη μπήκαν μπροστά (52-51). Ο ΑΠΟΕΛ πήρε ξανά το προβάδισμα με τρίποντα από τους Πόιντερ και Γκρίφιν (52-57), για να κλείσει η τρίτη περίοδος με νέο τρίποντο από τον Κορωνίδη (55-57).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μπήκε με σερί πέντε πόντων από δίποντο του Παντελή και τρίποντο του Κορωνίδη (60-57), με τον ΑΠΟΕΛ στη συνέχεια να φτιάχνει σερί 16 πόντων και στο 35′ με τις δύο βολές και το τρίποντο από τον Πόιντερ να προηγείται με 13 πόντους (60-73). Ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος ο Παντελή με τρίποντο μείωσε στους τέσσερις πόντους (72-76), με τον ΑΠΟΕΛ να κρατιέται μπροστά μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης παίρνοντας το ροζ φύλλο με διαφορά εννέα πόντων (74-83).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-24, 33-39, 55-57, 74-83