ΑΠΟΕΛ – Μπαϊρόιτ 68-83: Αποχαιρετισμός με το κεφάλι ψηλά!

0

Τηρουμένων των αναλογιών, ο ΑΠΟΕΛ… αποχαιρέτησε την Ευρώπη, κάνοντας την καλύτερη του εμφάνιση, στα επί συνόλου έξι παιχνίδια που έδωσε για τον 3ο όμιλο του FIBA Europe cup.

Ωστόσο, ούτε αυτό ήταν αρκετό για να απόφευγε την ήττα, στο παιχνίδι με τη Μπαϊρόιτ, από την οποία έχασε με 68-83.

Σε γενικές γραμμές όμως, η εμφάνιση των γαλαζοκιτρίνων, άφησε αισιόδοξα μηνύματα, ενόψει της… αμιγώς πλέον «κυπριακής συνέχειας», όσον αφορά τη φετινή χρονιά.

Στο ημίχρονο, οι Γερμανοί προηγήθηκαν με 35-39 και ενώ στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν τη διαφορά, γύρω από το +15, κάτι που τους οδήγησε εκ του ασφαλούς στο κέρδος του ροζ φύλλου.

Σημειώνεται πάντως για τον ΑΠΟΕΛ, η εξαιρετική παρουσία των Τέντι και Γκάρετ!

Πρώτο ημίχρονο

Παρότι οι Γερμανοί, είχαν ένα συνεχόμενο προβάδισμα, σε γενικές γραμμές, ο ΑΠΟΕΛ στάθηκε πολύ καλά, απέναντι στη δυνατή Γερμανική ομάδα. Στο 10λεπτο, το σκορ ήταν στο 16-22 για τους φιλοξενούμενους, σε ένα διάστημα όπου οι γαλαζοκίτρινοι κατάφεραν να σταματήσουν σε αρκετές περιπτώσεις το γρήγορο ρυθμό που προσπάθησαν να δώσουν οι αντίπαλοι τους, παρότι είχαν συνέχεια το προβάδισμα.

Όσο για το σκηνικό της 2ης περιόδου, ως ένα σημείο έμοιαζε πολύ με αυτό του πρώτου κομματιού. Μπορεί να μην υπήρξαν αξιοσημείωτες διακυμάνσεις ούτε σε αυτό το διάστημα, αλλά ο ΑΠΟΕΛ με πολύ καλή ανασταλτική λειτουργία, μπόρεσε να μείνει κοντά στο σκορ.

Μόνο στα τελικά στάδια οι Γερμανοί κατάφεραν να ξεφύγουν κάπως (30-39), αλλά με 5-0 σερί, ο ΑΠΟΕΛ μείωσε σε 35-39 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Δεύτερο ημίχρονο

Άσχημα άρχισαν να εξελίσσονται τα πράγματα για τον ΑΠΟΕΛ, στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, με τη Μπαϊρόιτ να ξεφεύγει με 38-52 (23`). Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παλεύουν και έτσι στα επόμενα χρονικά διαστήματα, η διαφορά παρέμενε σταθερά γύρω από το +10 για τη Γερμανική ομάδα, με το σκορ να πηγαίνει στο 50-60 (27`).

Ωστόσο, τα μεγαλύτερα διαστήματα γρήγορου ρυθμού που επέβαλαν οι Γερμανοί, τους απέφεραν 28 πόντους στην 3η περίοδο και στο τέλος της, προηγήθηκαν με 53-67.

Τα 5 φάουλ, που οδήγησαν εκτός αγώνα τους Κούνα, Κόφι, ήταν ένα μεγάλο θέμα για τον ΑΠΟΕΛ κατά την 4η περίοδο, όπου ναι μεν οι γαλαζοκίτρινοι συνέχισαν να παλεύουν, αλλά οι περισσότερες επιλογές που είχαν οι Γερμανοί, ήταν το κλειδί, για να κρατήσουν ένα ασφαλές προβάδισμα.

Με τον ήχο της κόρνας, η Μπαϊρόιτ πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 68-83.

Διακυμάνσεις – Συμμετοχές – Πόντοι (τρίποντα)

Σκορ ανά περίοδο: 16-22, 19-17, 18-28, 15-16.

Σκορ ανά δεκάλεπτο: 16-22, 35-39, 53-67, 68-83.

ΑΠΟΕΛ (Ν. Παπαδόπουλος): Κωνσταντίνου, Γιανναράς 8 (2), Κοιλαράς 2, Μπόγιο 5, Λοϊζίδης, Τόμπσον 7 (1), Κόφι 6, Τέντι 19 (3), Γκάρετ 16 (3), Κούνας 5 (1), Παναγιώτου, Πυρίλλης.

Medi Bayeruth (Ρ. Κόρνερ): Ντόρεθ 2, Γκρόιτνερ 2, Τζόουνς 9 (1), Μέισνερ 8, Ράφιγκντον 2, Άλφορντ 16 (5), Μπρούισμα 7 (1), Λίνχαρτ 2, Ρόμπινσον 4, Σέιφερθ 10, Τράβις 12, Γούταρτ 9 (2).