Αποκλείστηκαν από τα ημιτελικά της Ανατολής οι Μπακς

0

Οι Μπακς πάλεψαν στο έβδομο παιχνίδι εναντίον των Σέλτικς όμως η ομάδα της Βοστώνης αποδείχθηκε ανώτερη, επικράτησε 112-96 και με 3-2 προκρίθηκε στα ημιτελικά της Ανατολής.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν μπόρεσε να βοηθήσει όσο θα ήθελε, καθώς φορτώθηκε με φάουλ, έχοντας πάντως ξανά σημαντική συνεισφορά με 22 πόντους (7/7 βολές, 6/13 δίποντα, 1/4 τρίποντα), 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 4 λάθη σε 42 λεπτά. Εξαιρετικοί και οι Κρις Μίντλετον με 32 και Έρικ Μπλέντσο με 23 πόντους.

Για τους Σέλτικς ξεχώρισαν οι Τέρι Ροζίερ και Αλ Χόρφορντ που είχαν από 26 πόντους και ο Τζέισον Τέιτουμ με 20.

Στα ημιτελικά της Δύσης, παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκαν χωρίς τον Στεφ Κάρι, οι Ουόριορς νίκησαν εύκολα με 123-101 τους Πέλικανς και έκαναν το 1-0 στη σειρά.

Οι «πολεμιστές» πήραν προβάδισμα στη δεύτερη περίοδο και έκτοτε το διατήρησαν χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα.

Πρώτος σκόρερ τους ήταν ο Κλέι Τόμπσον με 27 πόντους, ο Κέβιν Ντουράντ είχε 26 και 13 ριμπάουντ, ενώ ο Ντρέιμοντ Γκριν έκανε τριπλ-νταμπλ με 16 πόντους, 15 ριμπάουντ και 11 ασίστ.

Από πλευράς Πέλικανς, ο Άντονι Ντέιβις περιορίστηκε στους 21 πόντους (9/20 σουτ) και στα 10 ριμπάουντ.