ΑΠΟΠ: Τρίτη σερί νίκη/Έγραψε ιστορία

0

Ανάρτηση του Α.Π.Ο.Π Basketball μετά την τέταρτη νίκη στο πρωτάθλημα κόντρα στην Remedica ENΠ.

Διαβάστε αναλυτικά:

🏀🏀 Έγραψε ιστορία ο Α.Π.Ο.Π στην Basket League!! 🏀🏀

☑️ Tη τρίτη διαδοχική και τέταρτη συνολικά νίκη πέτυχε η Ανδρική μας Ομάδα, επικρατώντας στην Αίθουσα «Άκης Κλεάνθους» της εξαιρετικής και φέτος Remedica ENΠ με 80-73, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League.
💪 Η σημαντική νίκη που σημείωσε ο ΑΠΟΠ εκτός από μεγάλης βαθμολογικής σημασίας αφού η ομάδα μας βρίσκεται πλέον στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχει και ιστορική σημασία με την ομάδα μας να μέτρα πλέον 4 νίκες συνολικά στην Basket League σπάζοντας το δικό της ρεκόρ των προηγούμενων χρόνων που ήταν οι 3 νίκες.
↪️ Ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε και πάλι για την ομάδα μας ο βιονικός Κόρτνει Ρέι Πίγκραμ με 32 πόντους (7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).
🏀 Αξίζουν συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες για το συναρπαστικό παιχνίδι που μας πρόσφεραν καθώς και για το ήθος που έδειξαν στο παρκέ παρόλο που το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του.
👏👏 Ναι ήταν ένα παιχνίδι διαφήμιση της Κυπριακής καλαθόσφαιρας και είμαστε διπλά χαρούμενοι και δίκαιωμενοι που το Κυπριακό χρώμα ήταν έντονο στο παρκέ με τους Κυπρίους καλαθοσφαιριστές και των δύο ομάδων να κάνουν σπουδαίες εμφανίσεις!!

➡️ Ο αγώνας

– – – – – – – – – – – –
➡️ Η ομάδα μας μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και στο 2′ με τρίποντο του Πίγκραμ άνοιξε την διαφορά στους οκτώ πόντους (10-2), ενώ είμασταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 6΄, όταν ο Ίνγκραμ με λέι απ έδωσε προβάδισμα στην Ένωση (16-17).
Η ομάδα του Παραλιμνίου πέτυχε το τελευταίο καλάθι του πρώτου δεκαλέπτου με τον Κουμή, κι έκλεισε την περίοδο προηγούμενη με δύο πόντους (23-25).
☑️ Στα αρχικά στάδια του δεύτερου δεκαλέπτου υπήρχαν συνεχείς εναλλαγές στην ομάδα που είχε το προβάδισμα στο σκορ. Στο 16′ ο ΑΠΟΠ, μετά τις δύο βολές του Ουάσινγκτον, έφτιαξε διαφορά έξι πόντων (40-34), με τους φιλοξενουμένους με τρεις βολές στο τελευταίο λεπτό (σ.σ. μία από τον Παπαδόπουλο και δύο από τον Ίνγκραμ), να μειώνουν στους τρεις (42-39) με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
➡️ Στο 21′, μετά από τρίποντο του Πασιαλή, ο ΑΠΟΠ πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων, όμως η Ένωση κατάφερε με σερί δέκα πόντων να πάρει αυτή κεφάλι στο σκορ και στο 25′ το καλάθι του Ρόμπινσον την βρήκε να προηγείται με 51-45. Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά ήταν στον έναν πόντο, υπέρ της Ένωσης (59-60).
☑️ To τελευταίο δεκάλεπτο η αγωνία κορυφώθηκε. Στο 36′ η Ένωση με δίποντο του Πυρίλλη προηγήθηκε 67-66, με τον Πίγκραμ με τρίποντο να βάζει τον ΑΠΟΠ μπροστά με 69-67. Τρία λεπτά πριν από το τέλος, με καλάθι του Κουμή η Ένωση μείωσε στον έναν πόντο (72-71), όμως ύστερα ακολούθησε σερί έξι πόντων για τον ΑΠΟΠ που έκανε το 78-71. Τελικά, η ομάδα μας πήρε το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 80-73.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-25, 42-39, 59-60, 80-73