Απτόητη καλπάζει η Έγκωμη, κέρδισε και τους NBA Friends

0

6η σερί νίκη για τον Δήμο Έγκωμης χθες βράδυ, ο οποίος κέρδισε εκτός έδρας και τους NBA Friends με 56-64, εξακολουθεί να βαδίζει από νίκη σε νίκη και είναι πλέον η μοναδική αήττητη ομάδα του Πρωταθλήματος με 6 νίκες σε ισάριθμα παιγνίδια. Για τους NBA Friends, αυτή ήταν η 3η ήττα στο φετινό Πρωτάθλημα (και μάλιστα 2η συνεχόμενη), η οποία τους κρατά στή μεση περίπου του βαθμολογικού πίνακα, η οποία όμως προήλθε από έναν πολύ δυνατό αντίπαλο έχοντας μάλιστα και ορισμένες απουσίες ως ελαφρυντικό.

Ένα από τα πιο ιδιαίτερα ενδιαφέροντα στοιχεία (για τους λάτρεις των στατιστικών και των αριθμών) καταγράφηκε στο χθεσινό παιγνίδι στο Λύκειο Απ. Βαρνάβα, το οποίο δεν συναντήθηκε σε κανένα άλλο παιγνίδι μέχρι τώρα kai είναι η καταπληκτική σταθερότητα των γηπεδούχων στο σκοράρισμα. Η ομάδα του Παναγιώτη Μπακόπουλου πέτυχε χθες βράδυ και στις 4 περιόδους ακριβώς τον ίδιο αριθμό πόντων: 14! Με βάση το πιο πάνω δεδομένο, ουσιαστικά το παιγνίδι κρίθηκε στην υπεροχή των φιλοξενουμένων σ’ εκείνα τα δεκάλεπτα που υπερβήκαν τον σταθερό αριθμό των γηπεδούχων, δηλαδή στο 2ο και στο τελευταίο.

Ελαφρώς καλύτεροι οι NBA στην 1η περίοδο, πήραν μικρό προβάδισμα με 1 καλάθι διαφορά (14-12), σαφώς ανώτεροι οι “Μακεδόνες” στην 2η ισοφάρισαν, πέρασαν μπροστά και προηγήθηκαν με +8 μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου (28-36). Στο ξεκίνημα της επανάληψης, οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι θα το πάλευαν το παιγνίδι για τα καλά. Κατάφεραν σταδιακά να ψαλιδίσουν τη διαφορά, ρίχνοντάς την ακόμη και στο καλάθι (37-39 στο 25′) και έκλεισαν την 3η περίοδο με το σκορ στο 42-47.

Η τελευταία περίοδος όμως ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Πάρη Αγαθαγγέλου, η οποία με συνοπτικές διαδικασίες εκτόξευσε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (ακόμα και +15) και κάπου εκεί ακόμη και οι τελευταίες αμφιβολίες για το ποιος θα έπαιρνε το ροζ φύλλο αγώνος εξαφανίστηκαν. Η κόρνα της λήξης βρήκε την ομάδα της Έγκωμης να παίρνει τη νίκη με 56-64 και να ανεβαίνει έστω και προσωρινά στην κορυφή της Βαθμολογίας, αναμένοντας να δει και το αποτέλεσμα του ντέρμπι της Πέμπτης ανάμεσα σε CyprusBasket και Γροθιά-Κερύνεια.

Η μάχη των MVP του αγώνα ήταν σκληρή, αφού και οι 2 ομάδες είχαν από ένα υπερόπλο στη φαρέτρα τους: Κωνσταντίνος Σελιτάς και Χάρης Σπύρου πέτυχαν ουσιαστικά τους μισούς πόντους των ομάδων τους (27 ο 1ος, 29 ο 2ος), μάζεψαν ριμπάουντ, μοίρασαν ασσίστ και έγραψαν efficiency score 31 και 29 αντίστοιχα. Σημαντική ήταν η συνεισφορά στο παιγνίδι για τους μεν γηπεδούχους του Αυγερόπουλου και του Σκουρίδη, για τους δε φιλοξενούμενους του Ζωγράφου και του Πέτσα (ο οποίος μάλιστα είχε και 7 στα 7 δίποντα!).