Ασπίδα +10 και προβάδισμα τελικού οι «Μακεδόνες» – Στο κόλπο με σούπερ Διαμαντή η ΕΑΚ

0

💢ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΩΜΗ💢
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
Το 1-0 έκανε χθες βράδυ η ομάδα του Δήμος Έγκωμης, η οποία στον 1ο Ημιτελικό επικράτησε εκτός έδρας της Ένωση Αθλητικογράφων Κύπρου με 7️⃣1️⃣-8️⃣1️⃣ και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης για τον μεγάλο Τελικό. Οι “Μακεδόνες” επιβλήθηκαν των αντιπάλων τους στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και μάλιστα θα μπορούσαν να είχαν πάρει νίκη με σαφώς μεγαλύτερη διαφορά, αν δεν εφησύχαζαν στο τελευταίο λεπτό δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους με απανωτά τρίποντα να την ροκανίσουν.

Με εξαίρεση το 1ο δεκάλεπτο, όπου οι 2 ομάδες μπήκαν ισορροπημένα στο παιγνίδι και το προβάδισμα στο σκορ εναλλασσόταν συνεχώς, σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια του παιγνιδιού οι παίκτες του Πάρη Αγαθαγγέλου βρίσκονταν συνεχώς μπροστά. Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 27-39, ενώ με την ολοκλήρωση και της 3ης περιόδου η διαφορά έφτασε στους 15 πόντους (41-56). Στην τελευταία περίοδο μάλιστα, η διαφορά άγγιξε σε κάποια στιγμή τους 24 πόντους υπέρ της Έγκωμης, δείχνοντας ότι ο επαναληπτικός θα ήταν μάλλον τυπικής διαδικασίας.

Τα τελευταία στάδια του αγώνα όμως ήταν ο ορισμός του “μηδένα προ του τέλους μακάριζε”. Στο 01:20′ μόλις πριν την ολοκλήρωση του αγώνα, οι “Μακεδόνες” προηγούνταν με 19 πόντους διαφορά (60-79). Από το σημείο εκείνο και μέχρι τη λήξη του αγώνα, οι “Αθλητικογράφοι” αφυπνίστηκαν και με 3 διαδοχικά τρίποντα (2 ο Διαμαντή και 1 ο Καραγιάννης) συν 1 καλάθι του Ιακώβου κατάφεραν να τρέξουν ένα τρελό σερί 11-2 σε 1 μόλις λεπτό και να συμμαζέψουν τη διαφορά σε ανατρέψιμα επίπεδα.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και του αγώνα ήταν ο Χάρης Σπύρου με 27 πόντους, ενώ από πολύ κοντά τον ακολούθησε ο Xristos Diamanti της ΕΑΚ με 26. Πολύ σημαντική ήταν και η συνεισφορά των Λούη Μιχαηλίδη από πλευράς Έγκωμης με 17 πόντους και Βόρι Καραγιάννη από πλευράς ΕΑΚ με 14. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα ότι από πλευράς Έγκωμης σκόραραν και οι 9 παίκτες που βρίσκονταν στον πάγκο, ενώ επίσης οι 81 πόντοι που σκόραραν ήταν το μεγαλύτερο επιθετικό τους επίτευγμα μέχρι στιγμής στο Τουρνουά. Από την άλλη, για την ΕΑΚ οι 81 πόντοι που δέχθηκε ήταν ισοφάριση της χειρότερης αμυντικής τους επίδοσης, εφόσον τον ίδιο αριθμό πόντων δέχθηκαν και στον ήττα της 4ης αγωνιστικής από τους EUC Alumni Warriors BC.

O επαναληπτικός θα διεξαχθεί στο Γυμνάσιο Εγκώμης και φυσιολογικά ο παράγοντας έδρα σε συνδυασμό με το χθεσινό +10 δίνει στην τοπική ομάδα το προβάδισμα για την πρόκριση. Παρόλ’ αυτά, στο μπάσκετ έχουμε δει να συμβαίνουν πολλές ανατροπές (όπως και στο χθεσινό τελευταίο λεπτό), επομένως κανείς δεν πρέπει να προεξοφλά οτιδήποτε.

Αναλυτικότερα,τα στατιστικά του αγώνα είχαν ως εξής:

✅ 🆁🅴🅱🅾🆄🅽🅳🆂 👌
Οι γηπεδούχοι επικράτησαν ελαφρώς στη μάχη των ριμπάουντ, αφού μάζεψαν συνολικά 38 (10 επιθετικά), ενώ οι φιλοξενούμενοι 35 (8 επιθετικά). Πρώτοι ριμπάουντερς του αγώνα ήταν ο Bucur Marius της ΕΑΚ με 15 (6Ε) και ο Χάρης Σπύρου της Έγκωμης με 9 (4Ε).

✅ 🅱🅻🅾🅲🅺🆂 ✋
5 κοψίματα είχαμε στο παιγνίδι και τα 5 για τους γηπεδούχους. Τα περισσότερα κατέγραψε ο Bucur Marius με 3 και 2 είχε ο Xristos Diamanti.

✅ 🅰🆂🆂🅸🆂🆃🆂 ⛹️
3 assists περισσότερες μοίρασαν οι νικητές (12-9). Τις περισσότερες από τους νικητές μοίρασαν οι Πολύβιος Κυριάκου και Αντρέας Χρίστου (από 3), ενώ από τους ηττημένους τις περισσότερες έδωσε ο Κωνσταντίνος Νικολάου (4).

✅ 🆂🆃🅴🅰🅻🆂 ⛹️‍♀️
4 περισσότερα κλεψίματα είχαμε για τους φιλοξενούμενους (14-10). Τα περισσότερα κλεψίματα από πλευράς ΕΑΚ έκαναν οι Xristos Diamanti και Bucur Marius (από 3), ενώ από πλευράς Έγκωμης τα περισσότερα έκανε ο Αντρέας Χρίστου (6).