Ασταμάτητες οι Moufflons, κέρδισαν εκ νέου τις ETHA Court Queens

0

Το αήττητο σερί τους διατήρησαν χθες βράδυ οι Moufflons B.C. οι οποίες κατέγραψαν την 4η τους νίκη στο Πρωτάθλημα σε ισάριθμα παιγνίδια, κερδίζοντας εκτός έδρας τις ETHA Court Queens με 33-55 και σκαρφαλώνοντας εκ νέου στην κορυφή της Βαθμολογίας. Για την ομάδα της ETHA από την άλλη, αυτή ήταν η 4η ήττα στη φετινή διοργάνωση, η οποία όμως ήρθε στα τελευταία στάδια ενός αγώνα στον οποίο για μεγάλο διάστημα βρίσκονταν πολύ κοντά στη διεκδίκησή του.

Η σχετικά μεγάλη διαφορά στο τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει πάντως την συνολική διαφορά στην επίδοση των 2 ομάδων στον χθεσινοβραδυνό αγώνα, ο οποίος μέχρι και τις αρχές της 4ης περιόδου εξελισσόταν σε ντέρμπι! Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν εντελώς μοιρασμένο, με τις 2 ομάδες να κινούνται παράλληλα και το σκορ να κλείνει στο 10-11 υπέρ των φιλοξενουμένων. Η 2η περίοδος όμως ανήκε στις γηπεδούχους, οι οποίες υποχρέωσαν την ομάδα της Νίκης Τελώνη σε επιθετική αφλογιστία, αφού σημείωσαν μόλις 3 πόντους κι έτσι οι 2 ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 19-14 υπέρ της ΕΘΑ.

Στην 3η περίοδο, οι Moufflons άρχισαν να ανεβάζουν σημαντικά την απόδοσή τους, ισορρόπησαν την κατάσταση και πήραν ελαφρύ προβάδισμα μέχρι τη λήξη της με 26-29. Στην 4η και τελευταία περίοδο, οι παίκτριες του Δημήτρη Μακρή στο ξεκίνημά της συνέχισαν να βρίσκονται σε απόσταση βολής από τις αντιπάλους τους (7,30′ πριν το τέλος το σκορ ήταν 31-34) και όλα έδειχναν ότι το παιγνίδι θα εξελισσόταν σε θρίλερ. Από εκείνο το σημείο όμως και μετά επήλθε η κατακόρυφη βελτίωση των μεν και η πλήρης κατάρρευση των δε, οι οποίες προφανώς έμειναν από δυνάμεις. Με ένα τρελό σερί 19-0 μέσα σε 6 λεπτά, οι Moufflons εκτόξευσαν τη διαφορά σε πολύ ψηλά επίπεδα, κλειδώνοντας κάθε ελπίδα διάκρισης για τις “Βασίλισσες” και παίρνοντας τελικά το ροζ φύλλο αγώνος με 33-55.

Κορυφαία για τις νικήτριες η Κατερίνα Τσίκκου, η οποία σημείωσε double-double (18 πόντοι, 10 ριμπάουντ), ενώ την ακολούθησε η Tatiana Krupiy, η οποία επίσης έγραψε το δικό της double-double (12 πόντοι, 11 ριμπάουντ) αλλά και η Κωνσταντίνα Κόνιαλη. Από τις γηπεδούχους ξεχώρισε η Σοφία Χειμωνέττου (κι αυτή με double-double: 12 πόντοι και 16 ριμπάουντ), η οποία είχε την πολύτιμη συμπαράσταση της Ίγκριντ Ακαθιώτου, αλλά και της Νατάσας Καραολή-Γκαρσία.