Αυτή τη φορά πήρε το θρίλερ στη Βαρκελώνη η Μακάμπι!

0

Μπορεί να είχε χάσει 6 ματς στο… σουτ, ωστόσο αυτή τη φορά η τύχη χαμογέλασε η Μακάμπι Τελ Αβίβ, που απέδρασε με το διπλό από την έδρα της Μπαρτσελόνα (67-68)!

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του, με τους Ισραηλινούς να φτάνουν στη νίκη με το κάρφωμα του Χάντερ στα 14 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε. Μοιραίος για τους Καταλανούς ο Χίγκινς, που αστόχησε σε τρίποντο στο τέλος του αγώνα.

Μίροτιτς (12 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Καλάθης (11 πόντοι, 4 ασίστ, 3 ριμπάουντ) διακρίθηκαν για τους «μπλαουγκράνα», που υποχώρησαν από την κορυφή της βαθμολογίας (11-4).

Από την άλλη, για τους νικητές ξεχώρισαν οι Μπέντερ (15 πόντοι) και Μπράιαντ (10 πόντοι, 5 ασίστ), με την ομάδα του Σφαιρόπουλου να ανεβαίνει στο 6-9.

Το ματς
Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά νευρικά κι… έσπασαν τα καλάθια στο πρώτο 5λεπτο (8-9). Σε εκείνο το σημείο, η Μακάμπι βρήκε λύσεις από τους ψηλούς της και έκλεισε την 1η περίοδο με +5 (12-17).

Στην εκκίνηση του 2ου δεκαλέπτου, οι Ισραηλινοί βραχυκύκλωσαν επιθετικά και η Μπαρτσελόνα το εκμεταλλεύτηκε: με τον Κούριτς να πυροβολεί από την περιφέρεια, ισοφάρισε σε 20-20 (15’).

Από ‘κει και πέρα, η «ομάδα του λαού» ανέβασε στροφές και ξέφυγε με +5 (25-30 στο 18’). Εντούτοις, το τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου ανήκε στους Καταλανούς, που έτρεξαν σερί 7-0 ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος έχοντας μικρό προβάδισμα (32-30).

Στην 3η περίοδο, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία, με τους γηπεδούχους να τρέχουν 6-0 και να παίρνουν «αέρα» 5 πόντων (44-39 στο 24’).

Με τον Ντόρσεϊ να μπαίνει στην εξίσωση, η Μακάμπι το μάζεψε και πέρασε μπροστά, ωστόσο το δεκάλεπτο έκλεισε με τους «μπλαουγκράνα» στο +1 (54-53).

Το 4ο δεκάλεπτο έγινε ντέρμπι -όπως αναμενόταν- και η νίκη κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Με σερί 7-0, η ομάδα του Σφαιρόπουλου απομακρύνθηκε (59-63) στα μισά της περιόδου κι έδειχνε να φέρνει το παιχνίδι στο δικό της ρυθμό.

Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι απάντησαν με 8-0 και ανέκτησαν το προβάδισμα (67-63 στο 37’). Με βολές από Ντόρσεϊ και Γουίλμπεκιν, οι Ισραηλινοί πλησίασαν σε απόσταση βολής (67-66) με 90 δευτερόλεπτα για το φινάλε.

Την ίδια ώρα, οι Καταλανοί επέμειναν σε επιθέσεις εκτελεσμένες από τον Κούριτς, που όμως ήταν άστοχες. Με κάρφωμα του Χάντερ, η Μακάμπι πέρασε μπροστά (67-68) στα 14 δευτερόλεπτα, με τον Αμερικανό σέντερ να αστοχεί στη συμπληρωματική βολή από το φάουλ που κέρδισε.

Η Μπάρτσα είχε μια τελευταία ευκαιρία να πάρει τη νίκη, όμως ο Χίγκινς αστόχησε σε τρίποντο και το ροζ φύλλο κατέληξε στα χέρια των φιλοξενούμενων.

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 32-30, 54-53, 67-68.