Basket League: Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής

0

Η 10η “στροφή” της Α1 ξεκίνησε με πέντε συναρπαστικά παιχνίδια, τα οποία κράτησαν τους θεατές σε εγρήγορση μέχρι το φινάλε, καθώς στα περισσότερα από αυτά το αποτέλεσμα κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά.

Τα αποτελέσματα:

Άρης-Κύμη 85-72
Δόξα Λευκάδας-Λαύριο 63-64Κολοσσός Ρόδου-Απόλλωνας Πάτρας 71-59
Κόροιβος-Τρίκαλα 87-76
Προμηθέας-ΠΑΟΚ 73-75 (κ.α 64-64)

ΑΡΗΣ-ΚΥΜΗ 85-72

Στο Αλεξάνδρειο η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη μπήκε πολύ δυνατά με στόχο να καθαρίσει το ματς νωρίς. Έτσι οι “κίτρινοι” πίεσαν αρκετά στην άμυνα και βρήκαν ρυθμό στην επίθεση με αποτέλεσμα το 25-14 της πρώτης περιόδου και το 48-32 του ημιχρόνου να δώσουν… αέρα στους γηπεδούχους. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης μπήκε ξανά προσηλωμένος κυρίως στην άμυνα και όλα έδειχναν πως θα πάρει άνετα το ροζ φύλλο, αφού και μετά το τέλος της τρίτης περιόδου είχε ένα υπέρ του +20 (70-50). Ωστόσο στο φινάλε η Κύμη εκμεταλλεύτηκε τη χαλάρωση της ομάδας του Πρίφτη και έφτασε τη διαφορά ακόμα και στους 10 ωστόσο δεν είχε τις δυνάμεις για να αολοκληρώσει την ανατροπή και ο Άρης επικράτησε με 85-72.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 48-32, 70-50, 85-72.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Τσαιρέλης 11, Τζένκινς 13 (3), Κάμινγκς 15 (2), Μούρτος 5 (1), Ντραγκίσεβιτς 21 (4), Μαρμπλ 3 (1), Ξανθόπουλος 5, Φλιώνης, Ζάρας 4, Χρηστίδης 3, Σίμτσακ 3, Καλαιτζάκης 2.

ΚΥΜΗ (Μπρατσιάκος): Τουντζιαράκης 15, Αντεγκμπόγιε 13 (1), Τσούπκοβιτς 7 (1), Κοστόφ 7 (1), Ελ-Αμίν 5 (1) , Σχίζας 9 (1), Σιγκούνας, Κωνσταντακόπουλος, Σταμάτης 9 (1), Πάλμπλαντ 7 (2).

ΚΟΡΟΙΒΟΣ-ΤΡΙΚΑΛΑ 87-76

Στο μεγάλο ντέρμπι της παραμονής, η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου ήταν η νικήτρια κι εκείνη που χαμογέλασε στο τέλος. Ο Κόροιβος ξεκίνησε πολύ δυναμικά, θέλοντας να ανεβάσει το ρυθμό και στην πρώτη περίοδο κατάφερε να σκοράρει 29 πόντους, δεχόμενος 18. Αυτή τη διαφορά κατάφερε να διαφυλάξει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου το οποίο κατάφερε να κλείσει με το υπέρ του 51-38. Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όμως, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν θέλοντας να γυρίσουν το ματς και με επιμέρους 22-13, κατάφεραν να μειώσουν σε 64-60. Ωστόσο στο φινάλε, οι γηπεδούχοι ήταν ψυχαριαμότεροι και με πολύ καλύτερες επιλογές κατάφεραν να πάρουν την νίκη με 87-76.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 51-38, 64-60, 87-76.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Μπράουν 11 (16), Γκότσερ 29 (3), Σπυριδωνίδης 6 (2), Πόλαρντ 9, Χολ 8, Μιλουτίνοβιτς 11, Μιχαλόγλου, Βαν Όστρουμ 13, Σαχπατζίδης, Χατζηνικόλας, Αποστολίδης, Μπεκρής.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Καστρίτης): Κάφι 9 (1), Μπιρούτα 20, Τσαγκαράκης 8 (2), Μπάρλοου 13 (1), Χότον 2, Μανωλόπουλος 13 (3), Λίποβι 9 (2), Άτιτς, Πουλιανίτης 2, Καλλές, Καλογιαννίδης, Βαρυτιμιάδης.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ-ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ 71-59

Οι Ροδίτες ξεκίνησαν δυνατά και κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο με το υπέρ τους 22-14 το οποίο, όσο παράξενο κι αν φαίνεται ήταν και αυτό που τους έδωσε την νίκη. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη συνέχισε να παίζει καλή άμυνα, παρά τα πολλά της λάθη και την αστοχία και να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 39-27. Στο δεύτερο μέρος και πάλι δεν άλλαξε κάτι, καθώς οι γηπεδούχοι κρατούσαν χαμηλά τους Πατρινούς, παρά την συνεχή δική τους επιθετική αστοχία. Έτσι στο φινάλε, παρά την προσπάθεια της ομάδας του Κώστα Μέξα, το αποτέλεσμα δεν άλλαξε και παρότι η διαφορά μειώθηκε ακόμα και στους 4 πόντους, ο Κολοσσός βρήκε τα αποθέματα να ξαναπάρει τη διαφορά και μαζί την νίκη με 71-59.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 39-27, 53-41, 71-59.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Ρέντικ 16, Γεωργαλλής 2, Ρέλεφορντ 13 (2), Βασιλόπουλος 11 (3), Χολ, Λιάπης, Τσούκου, Σαλούστρος 11(2), Αγγελάκος, Άχονεν 14(2), Παπαδάκης 2, Ουότσον 2.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Μέξας): Κόμπινς 4, Χίκεϊ 6 (2), Βεργίνης 22 (4), Σλαφτσάκης 2, Τσιάρας 2, Νιφόρας, Ντούβνιακ 11, Διαμαντάκος, Μπάβσιτς 8 (1), Κουζέλογλου 4, Μπαζίνας, Καλινόσκι.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ-ΛΑΥΡΙΟ 63-64

Σε ακόμα μία μεγάλη “μάχη” παραμονής, ο νικητής κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα με τον Μπολντς να σκοράρει δύο βολές και να δίνει την νίκη στο Λαύριο. Το ματς ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν ακατάπαυστα από τα 6,75μ. και να παίρνουν προβάδισμα οκτώ πόντων στην πρώτη περίοδο (13-21). Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι, έδιεξαν νευρικοί και χωρίς καλές επιλογές δε μπόρεσαν να μπουν στο ματς. Αποτέλεσμα ήταν το Λαύριο να πάει στα αποδυτήρια με +10 (24-34). Ωστόσο στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι με ένα εκπληκτικό 11-0, πέρασαν μπροστά και κατάφεραν να κρατήσουν το Λαύριο μόλις στους 5 πόντους σε όλη την 3η περίοδο την οποία έκλεισαν προηγούμενοι με 45-39. Ωστόσο στο φινάλε, η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου παραδόθηκε στις ορέξεις του Μπολντς, ο οποίος πήρε όλες τις επιθέσεις του Λαυρίου και παρά τα πολλά λάθη κατάφερε με ένα μεγάλο σουτ και δύο βολές 3” πριν τη λήξη να δώσει την νίκη στους φιλοξενούμενους με 64-63.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 24-34, 45-39, 64-63.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Μαρκόπουλος): Δεμερτζής, Μπασάμπε 10, Ψαθάς, Τσαλδάρης 9 (2), Πατελωτής, Σκοτ 17 (1), Ντόμπλας 4, Ρόμπινσον 17 (1), Τζόνσον, Ταπούτος 6 (1), Ροντογιάννης, Ιωακειμίδης.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Σέλτον 8, Χάμιλτον, Στεφανίδης 11 (3), Αθανασούλας 2, Περράκης, Κακλαμανάκης 4, Αναγνωστάκης, Κοκ 3, Πάντερ 14 (4), Τσίρος, Μπολντς 22 (4), Γκρέι.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ-ΠΑΟΚ 73-75 (κ.α 64-64)

Σε ένα ματς που έσπασε καρδιές ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει μεγάλο “διπλό” στην έδρα του Προμηθέα στην παράταση με σκορ….  Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου μπήκε πιο δυνατά στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί με 18-12 στην πρώτη περίοδο.  Ωστόσο στην 2η περίοδο η ομάδα του Νίκου Βετούλα έπαιξε εκπληκτικά σε άμυνα και επίθεση και με επιμέρους 30-15 κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 42-33. Ωστόσο στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ έσφιξε πολύ την άμυνά του και αρχικά με ένα 14-9 στην 3η περίοδο μείωσε σε 51-47. Στην 4η περίοδο τα πολλά λάθη των γηπεδούχων έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν και να στείλουν το ματς στην παράταση. Εκεί ο ΠΑΟΚ ήταν πιο ψύχραιμος, ο Προμηθέας δεν είχε λύσεις και έτσι ήρθε το τελικό 75-73 υπέρ του “Δικεφάλου του Βορρά”.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 42-33, 51-47, 64-64, 73-75

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Βετούλας): Κλαρκ 6, Κρόμα 8, Σαρικόπουλος 1, Μουρ 18 (3), Τόντιτς 19 (3), Γιαννικόπουλος, Γκίκας 9 (3), Πέττας, Γερομιχαλός 10, Γράβας, Τσάμης, Ντίκερσον 2.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κόνιαρης 2, Τέιλορ, Μιλένοβιτς 12, Γλυνιαδάκης 14, Σάιμπερτ 3, Χρυσικόπουλος 6, Τσόχλας 5 (1), Καραμανώλης, Καμάρας, Μπράϊαντ 14, Πέινερς 14 (1), Κλάντον 5.