Basket League: Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής

ΤΡΙΚΑΛΑ-ΛΑΥΡΙΟ 75-78
ΠΑΟΚ-ΑΡΗΣ 62-58

Τα ματς:

ΠΑΟΚ – ΑΡΗΣ 62-58

Ο ΠΑΟΚ έσπασε καθε ρεκορ καθώς πήρε την νίκη απέναντι στον Άρη, χωρίς να ευστοχήσει ούτε σε ένα τρίποντο! Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου παρά την αστοχία τους, στο τελευταίο δεκάλεπτο δέχθηκαν μόλις 13 πόντους, καθαρίζοντας έτσι την νίκη και κάνοντας το 2-0 στα φετινά ντέρμπι της Θεσσαλονικης.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 29-36, 44-45, 62-58

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 2, Κόνιαρης 6, Τσόχλας 7, Μαργαρίτης 15 (8 ριμπ.), ΜακΦάντεν 3, Μιλιένοβιτς, Γλυνιαδάκης, Σάιμπερτ 4, Πέινερς 13, Κλάντον 12 (15 ριμπ.).

Άρης (Πρίφτης): Τζάκσον 6, Γκόρντον 7 (1), Ξανθόπουλος 6 (2/3 τριπ., 5 ριμπ.), Τσαϊρέλης 4, Τζένκινς 12 (4/7 τριπ.), Κάμινγκς 10 (1), Ζάρας 2, Μούρτος, Σίμτσακ 4, Γιάνκοβιτς, Καββαδάς 2, Ντραγκίσεβιτς 5 (1).

Οι Πατρινοί πήραν μία σπουδαία νίκη επικρατώντας των Ροδιτών σε ένα ματς που αλλιώς ξεκίνησε και αλλιώς κατέληξε. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 32-33 στο ημίχρονο. Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος με μία επική τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 26-12 η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου πέρασε μπροστά και δεν ξανακοίταξε ποτέ πίσω.

Τα δεκάλεπτα: 9-10, 32-33, 58-45, 78-68.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Αγγέλου): Μπλάσινγκεϊμ 21 (2), Πέττας, Φαγέ 8, Ντίκερσον 5, Μουρ 9 (1), Παπαντωνίου 4, Γκίκας 18 (4), Γερομιχαλός 4, Τζόουνς 8 (1), Τόντιτς 1.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Ρέντικ 7, Σαλούστρος 7, Ρέλεφορντ, Βασιλόπουλος 6, Χολ 5 (1), Τσούκου 16 (3), Γεωργαλλής 6 (2), Αχόνεν 4 (1), Παπαδάκης 17 (5).

Σε ένα παιχνίδι που εκ προοιμίου δεν ήταν ντέρμπι η Κύμη κατάφερε να κοιτάξει την ΑΕΚ στα μάτια για περίπου 38 λεπτά, αλλά τελικά λύγισε, χάνοντας με 71-65. Η ομάδα του Βασίλη Μπρατσιάκου έκανε μία συγκλονιστική εμφάνιση και κατάφερε να προηγηθεί με 15-10 και να μείνει ισόπαλη στο ημίχρονο με σκορ 35-35. Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει το ρυθμό και πήρε την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 35-35, 48-49, 71-65.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 8, ΜακΓκράθ 3 (1), Ελονού 7, Σάκοτα 20, Βασιλειάδης 11 (1), Χαριτόπουλος, Ντίξον 13 (1), Λαρεντζάκης 6 (1), Ουίλιαμς 3 (1), Τσαλμπούρης.

ΚΥΜΗ (Μπρατσιάκος): Σχίζας 11 (1), Σιγκούνας 8 (2), Τσούπκοβιτς 5 (1), Κατράνας, Τζόλος, Κουκουλάς 7, Κωνσταντακόπουλος, Σταμάτης 18 (1), Πάλμπλαντ 1, Όρτον 15.

Το Ρέθυμνο κατάφερε να κάνει ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο και να επικρατήσει του Απόλλωνα με 71-56. Οι Πατρινοί κατάφεραν να ξεκινήσουν καλύτερα και να προηγηθούν στο ημίχρονο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 27-33. Ωστόσο το επιμέρους 26-11 της ομάδας του Βετούλα, στην 3η περίοδο, καθάρισε την υπόθεση νίκη για τους Κρητικούς.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 27-33, 53-44, 71-56.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Αρνολντ 17 (2), Φιτζπάτρικ 21 (3), Τάλτον 16 (3τρ, 9ασ.), Γιαννόπουλος, Κράβιτς, Κώττας 2, Ραζής, Χριστοδούλου 10, Σάφτενααρ 4, Καμπερίδης 1, Θεοδωρίδης, Τζόζεφ.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Σκουρτόπουλος): Χίκεϊ 12 (1), Ράσελ 2, Κουζέλογλου 6, Καλινόσκι 11 (1), Ράινς 6, Στόκτον 9 (1), Βεργίνης 5, Διαμαντάκος 2, Σλαφτσάκης 1, Μπάβτσιτς 2.

Το Λαύριο πήρε σπουδαίο “διπλό” μέσα στην έδρα των Τρικάλων με σκορ 78-75. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ήταν εξαιρετική για 30 λεπτά και έριξε στο καναβάτσο αυτήν του Γιάννη Καστρίτη. Στο φινάλε οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή, αλλά δεν τους έφτασε ο χρόνος και το σερί των τεσσάρων νικών διακόπηκε άδοξα.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 32-41, 54-67, 75-78

ΤΡΙΚΑΛΑ (Καστρίτης) : Μανωλόπουλος 7 (1), Κάφεϊ 9 (1), Λίποβι 12 (3), Εζιούκου 4, Μπιρούτα 16 (2), Πουλιανίτης 4, Μπάρλοου 13 (1/9 τρίπ.), Καλογιαννίδης, Χότον 7 (10 ριμπ.), Βαρυτιμιάδης 3 (1).

ΛΑΥΡΙΟ (Σέρελης) : Νίξον 3, Χάμιλτον 7 (1), Πάντερ 11 (3), Έβανς 25, Γκρέι 5 (1), Στεφανίδης 3 (1), Αθανασούλας 5 (1), Περράκης 3 (1), Γιαννακόπουλος, Κακλαμανάκης 5, Μπολντς 11 (1).