Basket League: Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ-ΠΑΟΚ 88-79
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ-ΚΟΡΟΙΒΟΣ 65-69
ΑΕΚ-ΤΡΙΚΑΛΑ 87-82

ΤΑ ΜΑΤΣ:

Ένα βήμα πιο κοντά στην παραμονή είναι η ομάδα του Χρήστου Σερέλη μετά την άνετη επικράτηση επί των Κρητικών με 73-62. Το Λαύριο ήταν καλύτερο στο ξεκίνημα και χάρη στο εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, κατάφεραν να πάρουν την νίκη, παρά την αντεπίθεση που έκανε το Ρέθυμνο στην 3η περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 42-24, 55-48, 73-62.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερελής): Χάμιλτον 11 (2), Πάντερ 10 (2), Γκρέι 4, Στεφανίδης 6 (2), Κακλαμανάκης 17, Έβανς 11, Τσίρος, Αθανασούλας, Περράκης 2, Μπολντς 7 (1), Γιαννακόπουλος 1, Νίξον 4.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Άρνολτ 15 (2), Φιτζπάτρικ 6 (1), Τάλτον 14 (2), Γιαννόπουλος 13 (3), Κράβιτς 3, Κόττας, Ράζης 2, Χριστοδούλου 2, Σάφτεναρ 7, Καμπερίδης.

Ο Άρης ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και έφτασε εύκολα στο ροζ φύλλο με σκορ 80-64 επί της ομάδας του Βαγγέλη Αγγέλου. Το επιμέρους 21-9 της 2ης περιόδου, διαμόρφωσε το 40-27 του ημιχρόνου, το οποίο δεν επέτρεψε στους Πατρινούς να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 40-27, 57-46, 80-64.

Μία σπουδαία νίκη πήρε η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου κόντρα σε αυτήν του Σούλη Μαρκόπουλου με 88-79. Οι γηπεδούχοι είχαν διαμορφώσει μία διαφορά από την αρχή, η οποία έφτασε σε διψήφια επίπεδα στο φινάλε της 3η περιόδου. Στην 4η περίοδο το σκορ άνοιξε, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να παραμείνουν ψηλά και παρότι δέχτηκαν 33 πόντους, σκόραραν 32 και πήραν το ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 41-34, 56-46, 88-79.

Σε ένα μεγάλο ντέρμπι στην Λευκάδα, ο Κόροιβος έφυγε με “διπλό” σωτηρίας, ρίχνοντας στο καναβάτσο την ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου. Ένα ματς που πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι το φινάλε, κρίθηκε στην τελευταία περίοδο, όπου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φανούν πιο ψύχραιμοι.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 36-35, 53-52, 65-69.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Μαρκόπουλος): Σκοτ 16 (2), Άμποτ 6, Ντόμπλας 7, Ρόμπινσον 10 (2), Χάρις 10 (2), Πεταλωτής, Δεμερτζής, Ψαθάς, Τσαλδάρης 5 (1), Μάρας 11.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Μιλουτίνοβιτς 19 (1), Σταρκς 7, Μιχάλογλου, Σπυριδωνίδης 4, Γκότσερ 17 (3), Σαχπατζίδης, Χατζηνικόλας, Πόλαρντ 4, Χολ 18.

ΑΕΚ-ΤΡΙΚΑΛΑ 85-81

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έχασε μία σπουδαία ευκαιρία να πάρει ένα τεράστιο “διπλό”, καθώς ήταν καλύτερη και μπροστά στο σκορ για σχεδόν 38 λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με +5, ενώ στην 4η περίοδο έφτασαν στο +16. Ωστόσο, ο Σάκοτα, ο Ελονού και η άμυνα της ΑΕΚ, έδωσαν στην ομάδα του Ζντοβτς ένα σημαντικό ροζ φύλλο μετά από μία τεράστια ανατροπή με 36 πόντους ενεργητικό στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 37-42, 51-62, 85-81.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 8 (2), ΜακΓκράθ 14 (2), Ελονού 14, Σάκοτα 25 (3), Βασιλειάδης 6, Χαριτόπουλος 2, Ντίξον 6 (1), Λαρεντζάκης 8 (1), Μαυροειδής 1, Τσαλμπούρης 3.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Καστρίτης): Κάφεϊ 6, Λίποβι 14 (1), Εζιούκου 2, Μπιρούτα 15, Τσαγκαράκης 16 (4), Πουλιανίτης 6, Μπάρλοου 18 (3), Καλογιαννίδης, Χότον 5, Βαρυτιμιάδης.