Blaugrana απόδραση, δια χειρός Navarro!

0

Η Barcelona κατάφερε να φύγει με το μεγάλο διπλό, από το Kazan, επικρατώντας της Unics με σκορ 69-63.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στο πρώτο μέρος του αγώνα οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με τις άμυνες να βρίσκονται σε άλλο γήπεδο. Οι επιθέσεις από την άλλη έκαναν ό, τι ήθελαν και έτσι το 21-23 της πρώτης περιόδου έκανε τους δύο προπονητές να τα… ψάλλουν στους παίκτες τους.

Οι φωνές των δύο προπονητών απέδωσαν και έτσι με ένα επιμέρους 15-11 της Unics, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 36-34 υπέρ των Ρώσων.

Η ομάδα του Κώστα Καϊμακόγλου συνέχισε να παίζει εκπληκτική άμυνα και αδρανοποιώντας τον κακό Rice, κατάφερε να ξεφύγει με 51-43, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην 4η περίοδο.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως οι Ρώσοι θα πάρουν μια τεράστια νίκη, ο εκπληκτικός Justin Doellman βρήκε άξιο συμπαραστάτη στο πρόσωπο του αρχηγού. Ο Juan Carlos Navarro πήρε το… όπλο του και με 11 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, γύρισε το ματς από το 60-51 σε 60-64! Μάλιστα η διαφορά νωρίτερα είχε φτάσει και στους 14 πόντους (58-44). Τελικά ο καταπληκτικός Doellman και η δυνατή άμυνα των Καταλανών, έδωσαν την νίκη στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 34-36, 51-43, 63-69

Ο MVP: Μπορεί ο Justin Doellman να κράτησε με τους 23 πόντους του την Barcelona σε ολόκληρο το ματς, αλλά οι 11 πόντοι του Navarro στο φινάλε του δίνουν τον τίτλο του πολυτιμότερου.

KEY FACTOR: Η είσοδος του Navarro και η εκπληκτική άμυνα των Καταλανών στα τελευταία επτά λεπτά ήταν τα κλειδιά για να γυρίσει το ματς η ομάδα του Μπαρτζώκα.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ: Ο Tyrese Rice με 2/15 (!) εντός πεδιάς έκανε ένα από τα χειρότερα παιχνίδια της καριέρας του και δε βοήθησε στο ελάχιστο την ομάδα του.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΩΝ ΗΤΤΗΜΕΝΩΝ: Ο Keith Langford με 14 πόντους και 5 asissts ήταν ο κορυφαίος των Ρώσων, ωστόσο η εμφάνισή του δε στάθηκε αρκετή για να δώσει την νίκη στην ομάδα του.