Break με το «καλημέρα» η Εφές…

0

Έκανε… κουρέλι το πλεονέκτημα έδρας της Αρμάνι η Εφές!
Οι πρωταθλητές Ευρώπης «στραγγάλισαν» με την άμυνά τους τους Ιταλούς νικώντας 64-48 μέσα στο Μιλάνο, στο πρώτο ματς των playoffs της Ευρωλίγκας.

Το ματς
Νευρικά μπήκαν και οι δύο, με την Εφές να ήταν ελαφρώς καλύτερη και να πηγαίνει στο 2-7, στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Ωστόσο, η συνέχεια ανήκε σχεδόν ολοκληρωτικά στην Αρμάνι, η οποία με μπροστάρηδες τους Μέλι και Χολ έκανε επιμέρους σκορ 14-4, μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου για το προβάδισμα (16-11).

Μέσα από την άμυνά της η τουρκική ομάδα είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς, με αποτέλεσμα να κάνει σερί 11-0 και να πάει στο +6 (16-22), στο 16’. Η απάντηση των Ιταλών ήταν ένα δικό τους 7-0 για το προσπέρασμα (23-22), αλλά στο τελευταίο δίλεπτο οι Ντάνστον και Μπομπουά έστειλαν την Εφές στα αποδυτήρια με το υπέρ της 29-26.

Το ίδιο δυνατά συνέχισε η ομάδα του Αταμάν και στο δεύτερο μέρος, με τον Μίτσιτς να… υπογράφει ένα 9-0 για το +12 (26-38), στο 23’. Στη συνέχεια, η Αρμάνι έβγαλε αντίδραση και έριξε σε μονοψήφια τιμή τη διαφορά (32-40), αλλά οι Τούρκοι απάντησαν εκ νέου και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +12 (34-46).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Εφές ανέβασε τον τέμπο του ματς και όχι μόνο είχε τον έλεγχο, αλλά με μπροστάρη τον Λάρκιν ξέφυγε στο +15 (42-57), στο 35’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Αταμάν είχαν τα ηνία και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 48-64.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 26-29, 34-46, 48-64