«Μπρέικ» οι Κορασίδες της ΕΘΑ στον Στρόβολο

0

Μπορεί ο Κεραυνός να κατάφερε να σπάσει πρώτος την έδρα της ΕΘΑ, στον πρώτο αγώνα της σειράς για την Τελική Φάση της Επίλεκτης Κατηγορίας του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Κ16, όμως η ομάδα της Έγκωμης απάντησε με νέο «μπρέικ» στο «Κώστας Παπαέλληνας», όπου επικράτησε με 40-31 και έκανε το 1-1. Οι δύο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες για τρίτη και τελευταία φορά την ερχόμενη Κυριακή 28 Μαΐου στις 16:00 στο «Πολυπροπονητήριο Ευάγγελος Φλωράκης», με την νικήτρια ομάδα να κατακτάει το πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένα, με τις δύο ομάδες να ολοκληρώνουν την πρώτη περίοδο στο 9-9, με την ΕΘΑ να ανεβάζει στροφές και να παίρνει προβάδισμα με 21-17 μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Με την έναρξη της Γ’ περιόδου είδαμε ξανά πιο ισορροπημένο παιχνίδι, με τον Κεραυνό να μειώνει σε 26-23. Η ΕΘΑ ήταν ξανά καλύτερη στο τέταρτο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας μέχρι το τέλος του αγώνα να επικρατήσει 40-31. Κορυφαία του αγώνα ήταν η Κινάνη με 17 (1 τρίποντο). Από τον Κεραυνό ξεχώρισε η Ζάριτς με 15 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-9, 17-21, 23-26, 31-40