Χειμερινό: 9η αγωνιστική ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΗ για καρδιακούς!

0

Η 9η αγωνιστική του Χειμερινού Πρωταθλήματος αποτέλεσε την απόλυτη επιβεβαίωση του πόσο ανταγωνιστικό είναι το φετινό πρωτάθλημα.

Σε σύνολο 6 αγώνων, οι 5 κρίθηκαν με διαφορά μικρότερη των 4 πόντων, ενώ το ντέρμπι μεταξύ Warriors & Think Colour κρίθηκε στους 9 πόντους. Η αρχή του sequel των θρίλερ έγινε στον Άγιο Δομέτιο όπου η ομάδα του Πίτζι βρισκόμενη πίσω με -3 17’ δευτερόλεπτα πριν το τέλος (49-46) έστειλε το ματς στην παράταση με ολύμπια ψυχραιμία του Γιώργου Γεωργίου ενώ ο ηγέτης της ομάδας Κύπρος Δημητρίου 2’ δευτερόλεπτα πριν το τέλος της παράτασης έγραψε το 55-54 δίνοντας το ροζ φύλλο στην First Shoot και ρίχνοντας στο καναβάτσο τους Eagles του UNIc. Λίγα χιλιόμετρα δίπλα το ντέρμπι κορυφής ανάμεσα σε Δήμο Έγκωμης και CB έμελλε να κριθεί επίσης στο νήμα. Ο Κασουλίδης έκλεψε τη μπάλα με 13’ δεύτερα για το τέλος (73-73) εφόρμησε στο καλάθι όμως δεν έφτασε ποτέ με τον Δάμαλη να κλέβει και τον Φεσσά να γράφει το 75-73 μόλις 2’ δευτερόλεπτα πριν την λήξη.

Αν δεν χορτάσατε θρίλερ πάμε στο Blue Cats – NBA Friends. Τα «Φιλαράκια» προηγήθηκαν με 50-38 5:00 πριν το τέλος όμως οι γάτες δεν είπαν την τελευταία τους λέξη. Με σερί 11-0 μείωσαν στην ελάχιστη τιμή την διαφορά και μάλιστα μπορούσαν να κλέψουν τη νίκη αν το σουτ του Σταυρινού έβρισκε στόχο 9’ δεύτερα πριν το τέλος. Το ντέρμπι Warriors – Think Colour πήραν οι πρωταθλητές με το ματς να πηγαίνει όμως στο σουτ (2:46 πριν το τέλος με το σκορ 56-53) και τους απόφοιτους του Ευρωπαϊκού να κερδίζουν με 9.

Η ΕΑΚ απέναντι στον κακό της δαίμονα Wizards προηγήθηκε με +8 3:41 πριν το τέλος, όμως ο σεναριογράφος είχε κέφια. Οι Μάγοι μείωσαν στο -1 και μάλιστα είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν 19’ πριν το τέλος με τον Μιχαηλίδη να μην βρίσκει στόχο ενώ στην τελευταία φάση μπορούσαν να στείλουν το ματς στην παράταση με το σουτ του Ορφανού. Στο φλεγόμενο Γέρι η ΚΕΠ/Δικέφαλος στάθηκε όρθια, με το σκορ κολλημένο στο 60-57 για πάνω από δυόμιση λεπτά, οι Bucks υπέπεσαν σε σωρεία λαθών και οι γηπεδούχοι με μία εύστοχη ελεύθερη βολή του Τσούνη κλείδωσαν τη νίκη.