ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ: Πέρασαν και από τους UNIC S. Eagles οι Νicosia Wizards

0

2η σερί νίκη για τους Nicosia Wizards, οι οποίοι πέρασαν με διπλό από τον Άγιο Δομέτιο χθες βράδυ κερδίζοντας τους UNIC Senior Eagles με 32-43, ανεβαίνοντας ακόμη περισσότερο τόσο βαθμολογικά, όσο και ψυχολογικά.

Για την ομάδα του Πανεπιστημίου Λευκωσίας από την άλλη προστέθηκε ακόμη μία ήττα στο ενεργητικό τους, παρότι στα τελευταία στάδια του αγώνα έκαναν φιλότιμη προσπάθεια να πλησιάσουν στη διεκδίκηση για κάτι περισσότερο.

Οι Μάγοι της Λακατάμιας εξ’ αρχής έκαναν φανερές τις προθέσεις τους, δείχνοντας ότι το συγκεκριμένο ροζ φύλλο αγώνος δεν υπήρχε περίπτωση να μην κατέληγε στην κατοχή τους. Από το τέλος της 1ης περιόδου απέκτησαν προβάδισμα με +6 (8-14), το οποίο μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου ανέβηκε σε επίπεδα μεγαλύτερα και από double score (13-29). Οι γηπεδούχοι ήταν πασιφανές ότι αντιμετώπιζαν σοβαρή επιθετική δυστοκία, η οποία ήταν και το μεγαλύτερο τους εμπόδιο στο να μπορέσουν να παρακολουθήσουν το ρυθμό των φιλοξενουμένων.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε ως ένα βαθμό και στην 3η περίοδο, αφού η πολύ χαμηλή παραγωγικότητα των Senior Eagles δεν τους επέτρεψε να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο. Είναι χαρακτηριστικό ότι στις 3 πρώτες περιόδους, η ομάδα του Σάββα Νικολάου πέτυχε μόλις 18 πόντους, εν αντιθέσει με τους Wizards οι οποίοι πέτυχαν τους ακριβώς διπλάσιους (36). Στην τελευταία περίοδο και με δεδομένη την διαφορά ασφαλείας στο σκορ (είχε φτάσει και τους 20 πόντους κάποια στιγμή) η ομάδα των Παπαηρακλέους-Θωμά έριξε ταχύτητα και έδωσε την ευκαιρία στους αντιπάλους τους να μειώσουν κάπως το σκορ, το οποίο κατέληξε στο τελικό 32-43.

Από τους νικητές, για άλλο ένα παιγνίδι ξεχώρισε ο πρώτος τους σκόρερ και του Πρωταθλήματος, Σωτήρης Χριστοδούλου, ο οποίος είχε άξιο συμπαραστάτη τον Chris O’ Quinn. Για τους ηττημένους, MVP ήταν ο αρχηγός Αντρέας Βασιλείου, ο οποίος ήταν πρώτος σκόρερ και πρώτος ριμπάουντερ στον χθεσινό αγώνα, αν και δεν είχε την ανάλογη συμπαράσταση από τους υπολοίπους. Στις αιτίες της ήττας πάντως, η ομάδα των UNIC Senior Eagles θα πρέπει να προσθέσει και τα απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας από όλες τις γραμμές, ειδικά στις βολές, αλλά και στα δίποντα, ενώ από την άλλη και η ομάδα των Wizards είχε εξίσου απογοητευτικά ποσοστά έξω από τα 6,75m.